Prematüre Bebekler’in Kahramanlık Hikayesi 17 Kasım’da yeniden anlatıldı!

Her anne kutsaldır, her bebek bir mucize… Bazı bebekler ise gerçek birer ‘mucize’dir! 17 Kasım’da prematüre annesi olmanın zorluklarına ve prematüre bebek bakımının hassasiyetine dikkat çekmek için bir araya gelinen özel bir farkındalık projesine ev sahipliği yaptım.

17 Kasım Dünya Prematüre Bebek Günü kapsamında Medivia Hospital’ın düzenlediği; anne bebek blogger’larının, prematüre bebek ve ailelerinin de katıldığı ‘Minik Kahramanlar’ etkinliği; bilgilendirici içerikleriyle prematüre bebeklerin özel bakımlarına ilişkin noktalara dikkat çekti. Medivia Hospital’in her anne adayının erken doğum riski taşıdığını ve bu riskin beraberinde getireceği problemleri sorunsuz bir şekilde atlatabilmeleri için ‘3. basamak yeni doğan yoğun bakım ünitesi’ olan hastanelerde doğum yapmalarına dikkat çektiği etkinlikte; prematüre bebek sahibi olan annelerin yaşadığı korkular da hassasiyetle ele alındı.

Dünya’da her yıl 14 milyonu aşkın bebeğin prematüre olarak dünyaya geldiğine ve 14 milyonu aşkın annenin de bebekleri için sorduğu ‘Kendi başına nefes alabiliyor mu?, Bugün kaç gram daha aldı?, Bebeğime ne zaman dokunabileceğim?’ gibi endişe dolu soruların gönül rahatlığıyla giderilebileceği hastane koşullarının nasıl olması gerektiğine dikkat çekildi.

Medivia Hospital  17 Kasım’da hayata geçirdiği bu farkındalık projesiyle, gelişimini tamamlayamayan özel bebeklerin kahramanlığa uzanan hikayelerini de ‘Minik Kahramanlar’ konseptiyle tüm prematüre annelerine ve anne adaylarına duyurdu.

medivia

Kahramanca mücadele veren bebekler!

Kimi 550 gram olarak doğdu, kimi 618. Büyük savaşlar vererek sağlıkla tutundular hayata. Mucize bebekler bugün kahraman kostümleriyle salonda koştururken onları bu güne hazırlayan doktorları ise prematüre bebek, erken doğum gibi kavramlara dikkat çektiler.

17 Kasım Dünya Prematüre Bebek Günü kapsamında Medivia Hospital, Anne Bebek Bloglarıyla büyük kitlere hitap eden bloggerlar, Prematüre bebekler ve ailelerinin katıldığı Minik Kahramanlar etkinliğini düzenledi. Etkinlikte erken doğumun her anne adayı için bir risk faktörü olduğu ve erken doğum riski olan anne adaylarının özellikle 3. basamak yeni doğan yoğun bakım ünitesi olan hastanelerde doğum yapmaları gerektiği vurgulandı.

Dünyada her yıl 14 milyonu aşkın bebek prematüre olarak doğuyor. Yani her 10 bebekten biri prematüre olarak dünyaya geliyor. Hassas bakımın çok büyük önem taşıdığı prematüre bebeklerde yeni doğan süreci bebekliğin en kritik günlerinden sayılıyor. Medivia Hospital, prematüre bebeklerin bakımına ve yeni doğan sürecine dikkat çekmek için ünlü bloggerlarla prematüre aileleri bir araya getirerek sosyal sorumluluk ve farkındalık projesi gerçekleştirdi.

17 Kasım Dünya Prematüre Bebek Günü’ne dikkat çekmek için yapılan bu farkındalık projesinde, riskli gebeliklerin özel bir takip gerektirdiğini söyleyen Medivia Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Tahsin Turgut prematüre gerçekleşen doğumlarda bebeğin yaşama şansının artırılması için bebeğin mutlaka tam teçhizatlı yeni doğan yoğun bakım ünitesi olan merkezlerde takip edilmesi gerektiğini vurgulayarak; “Erken Doğum her anne adayı için risk faktörüdür. Erken doğan prematüreler ise yaşamak için kahramanca mücadele veren özel bebeklerdir. Prematüre bebeklerin kas ve sinir sistemleri 40 haftayı tamamlamış bebekler gibi çalışmaz. Ancak iyi bir bakımla anne karnında görecekleri gelişmeyi dışarıda tamamlayıp, hayatlarına sağlıklı bir şekilde devam edebilirler.” dedi.

Bloglarıyla büyük kitlelere hitap eden Merve Öztürk, Çağla Düvenci Sönmez, Melek İçmeli, Saadet Algan, Nihan Kayalıoğlu, Pınar Mallı, Senem Uysal, Ece Kumkale, Gizem Köseoğlu, Funda Korkut, Gül Sural ve Yeliz Yılmaz’ın katıldığı etkinlikte konuşan Sinem İstanbulluoğlu, “Ben de prematüre annesiyim. İnanın o kadar zor bir süreç yaşıyorsunuz ki o zaman. Bebeğim sağlıkla büyürken ben de her gün bir mucizeye tanık oluyorum.” dedi.

Sevgiler;

Melina’s Mom