İLK 2 YIL ANNE SÜTÜ! PEKİ YA BENİM GİBİ ÇEŞİTLİ SEBEPLERDEN EMZİREMEZSENİZ?

1

TÖPFER ORGANİK BEBEK SÜTÜ

Hamile kalmaya çalıştığım dönemde en büyük korkumdu bebeğimi emzirememek. Bu korku rüyalarıma girecek kadar etkiliyordu hayatımı. Belki kendi korkularımla, belki daha önce geçirmiş olduğum göğüs operasyonu yüzünden sütüm hemen gelmedi… Sebebi psikolojik olabilirmiş, bunu çok sonradan anladım ama iş işten geçmişti bir kere.

Hastane odasında göğsümü sağmak için makine getirdiklerinde hem ağlıyor hem de süt yerine kan çıkan göğüs uçlarıma bakarak suçluluk hissediyordum… Bu çocuğu bu kadar çok istemiştim ama ona daha doğduğu günden hakkı olanı verememiştim. Yetersizdim… Kelimeler kifayetsiz, boğazım düğüm düğüm, “Peki…” dedim bebek hemşiresine, kızıma mama vermek zorunda kaldıklarını söylediğinde. Nasıl müdehale edebilirdim ki? Annelik görevimi daha ilk andan yerine getirememiştim bile!

Tabi tüm bunlar benim o gün hissettiklerimdi.

Bugün dönüp geriye baktığımda kendime ne kadar büyük haksızlık ettiğimi görüyorum. Annesi tarafından terkedilmiş veya çeşitli sebeplerden annesiz kalmış çocukların, değil anne sütünden, sıcacık bir ana kucağından bile mahrum kaldıklarını düşündükçe hem kendime olan kızgınlığım, hem de çocuğuma olan mahcupluğumu tamir ediyorum… Elbette gönül isterdi ki ben kızımı 2 sene emzirebileyim. Ama yapamadım işte. Tüm bunlara rağmen hala iyi bir anne olduğumu düşünüyorum. Öyle ya da böyle, eksiğiyle fazlasıyla, hatasıyla doğrusuyla….

Mama seçimi, sütü yetersiz olan bir annenin suçluluk duygusuyla üzerinde en çok düşündüğü, ince eleyip sık dokuduğu konudur. Geçenlerde devam sütü ve mamalarla ilgili, yeni bir markayı deneyimlemek ve dinlemek için bir etkinlikteydim. Daveti görünce hemen kabul ettim çünkü mamanın hem organik hem de keçi sütünden olması benim çok ilgimi çekti. Kimdi bu marka? Neydi? Tamam Türkiye’ye yeni giriş yapmıştı da, hangi ülkedendi? Kaç yıldır vardı? Organik sertifikalarını bizlere gösterebilecekler miydi?

Evet, açık yüreklilikle gösterdiler tüm sertifikaları ve bizim bunları hiç hesapsızca bloglarımızda yayınlayabileceğimizi söylediler. Bu benim açımdan markaya karşı çok büyük bir güven oluşturdu.

Töpfer, köklü geçmişi olan Alman menşeili bir marka.  En önemlisi, mama ve devam sütü tamamen organik keçi sütünden üretiliyor.  Biliyorsunuz ki, anne sütüne en yakın süt eşek sütünden sonra keçi sütü. Bu çok önemli bir kriter. Mamalar Avusturya’da ekolojik ortamda yetiştirilen Saanen keçilerinden elde ediliyor. Keçilerin beslenmesi için en iyi çimler, otlar ve taze yapraklar tercih ediliyor.

Melina çok şükür ki  farklı süt verdiğimde yadırgamayan bir çocuk. 2 yaşını da geçtiği için, yarım kaşık bal katarak verdim. Herhangi bir rahatsızlık duymadı. Çünkü zaten inek sütüne nazaran keçi sütü daha kolay sindirilebilen, bizlerin bağırsak florasına daha uygun bir tercih. Özellikle inek sütü alerjisi olan çocuklarda da bu yüzden tercih edilebilir.
Sizin için organik sertifikalarını da yayınlıyorum. İnceleyebilirsiniz 🙂

To¦êpfer Organik Bebek Su¦êtu¦ê

BCS O¦êKO-Organik Sertifikas¦--page-001 BCS O¦êKO-Organik Sertifikas¦--page-002

Sevgiler;

Melina’s Mom

1 YORUM

  1. kesinlikle mükemmel bir yazı olmuş bende cok arastırdım ve en ıyı mamanın töpfer tam organik kecı sutu olduguna karar verdım. hatta en uygun fiyatlı siteyide cok arastırdım http://www.mamaturkiye.com a ulastım. gecen sene acılmasına ragmen cok ılgılı hızlı ve tecrubelı bır kadrosu var. ne zaman sıparıs versem ertesı gun elımde oldu mamalarım.