HÜRRİYET BUMERANG’I DAHA YAKINDAN TANIMAK İSTER MİSİNİZ?

0

BLOGGERLAR BUMERANG’A NEDEN ÜYE OLMALI?

BUMERANG’A NASIL ÜYE OLUNUR?

ÜYELİK KATEGORİSİ NASIL YÜKSELİR?

BUMERANG’A ÜYE OLMAK BLOGGER’A NE GİBİ AVANTAJLAR SAĞLAR?

HEPSİ VE İŞLERİNİ MÜKEMMEL YAPAN SEVGİLİ AHMET ERTEN VE HİLAL MERİÇ HAKKINDA DAHA FAZLASI, BU RÖPORTAJDA!

Bumerang nedir? Ne yapar?

Hilal Meriç: Bumerang 2007 yılında Hürriyet bünyesinde kuruldu.  Kurulduğu ilk yılda henüz bir reklam platformu değildi, amaç sadece bloggerlara trafik elde etmeleri için destek olmak ve bağımsız yayıncılığın bir güç olduğunu göstermekti. Yazarlar sadece Yazar Kafe’den trafik elde edebiliyordu. Sonrasında 2011 yılında network genişledikçe, reklamlar ve markalara iş birlikleri gündeme geldi. Buna göre,  altyapı tamamen değişti, üyelik sistemi altın, bronz ve platin olmak üzere üç aşamaya dönüştü.  Bu üç kategorideki sitelerin hepsinin farklı avantajları var. Ama en büyük avantajlar altın ve platin üyelerde.

Altın üyeler, kazanç elde edebiliyor, Bumerang’ın tüm etkinliklerine katılabiliyor. Bumerang, bu üyeleri markalarla buluşturabiliyor, global markalarla işbirliği içine girilebiliyor.

Platin üyelerin ise tekliflerdeki kazançları biraz daha fazla. İçerikleri ve site kaliteleri diğerlerinden farklı olduğu için yükseliyorlar. Bumerang için en önemlisi, kaliteli içerik paylaşımı, özgün içerik olması, kopya metinler kullanılmaması, sosyal medya etkileşiminin ve iletişiminin iyi olması. Bumerang olarak biz, teklifleri sitenin tıklanma oranına göre değil, skoruna göre değerlendiriyoruz.

Ahmet Erten: Platin üyeler Yazar Kafe’ye yazı gönderebiliyorlar.  YazarKafe’ye yazı göndermenin ciddi avantajları var. Hürriyet.com.tr üzerinden tık alınabiliyor. Aslında bir çok bloggerımızın bilmediği bir şey var, o da Hürriyet.com.tr ana sayfada, bloggerlarımızın yazılarının dönüşümlü olarak yer aldığı. Diğer alt sayfalarda da, ilgili içeriklerin altında da ilgili yazılar yer alıyor. Blogger böylece hürriyet.com.tr den de ciddi oranda trafik elde ediyor. Yazılarının okunması için bloggerlar, vurucu başlık seçmeli, görseli kaliteli ve içerikle alakalı olmalı, özet metini düzgün ve çarpıcı oluşturmalı.

Bumerang olarak bloggerlara başka ne gibi faydalar sağlıyorsunuz?

Hilal Meriç: Bumerang olarak belirli aralıklarla etkinlikler düzenliyoruz, mesela sinema ile ilgili yazan boggerlarımızı, Atilla Dorsay ile buluşturabiliyoruz, birlikte film eleştirebiliyorlar veya ilgili bloggerlarımızı köpek balıklarıyla dalış etkinliği düzenleyerek davet edebiliyoruz. Yurtdışı seyahatleri düzenliyoruz. Müzik üzerine yazan bir blogger, bir albümü ilk dinleyenler arasında olabiliyor sayemizde. Mesela Mirkelam’ın ilk şarkılarını bizim bloggerlarımız dinledi. Bumerang deneyim günleri gerçekten çok özel..

Bumerang deneyim günleri ve buluşmalarını, bloggerları daha yakından tanımak içim düzenliyoruz. Hangi reklam, hangi etkinlik kime daha uygun, bunu anlamak için aslında biraz da. Bu yüzden bloggerlarımızın etkinliklere katılmalarına ciddi fayda var.

Olumsuz geri dönüşlere de de her zaman önem veriyor, kendimizi geliştirmek için bu geri dönüşleri değerlendirmeye alıyoruz. Bu anlamda, değişime her zaman açığız

Bumerang’a üye olan bloggerlar nasıl yükselecekler? Platin olmak için neler yapmaları gerekiyor?

Hilal Meriç: Ahmet ve ben aynı zamanda bloggerız. Blogger gözünden bumerangın nasıl göründüğünü biliyoruz.

Emek verilmiş blog olması, özgün içerik üretmesi, blogun kaliteli bir tasarımının olması, logosunun olması, sosyal medya hesaplarının etkin kullanılması, dilinin iyi olması, yazım kurallarına az çok dikkat etmesi, ilgili widget sitesine eklemiş olması  gerekiyor.

Ahmet Erten: Örneğin,  Google Analytics’i sitesine yüklemiş olması, kendini sürekli geliştirmesi, blogla ilgili neler yapılması gerekiyorsa araştırıp yapması gerekiyor. İyi bir blogger, Google Analytics’e bakıp, okuyucularını tanımalı, ondan ne istendiğini incelemeli ve ona göre içerikler üretmeye devam etmelidir.

Kısacası, araştırması ve sürekli kendini geliştirmeye odaklaması çok önemli.

Hilal Meriç: Kategori çok önemli aslında bloglarda. Karışık olmamalı, mesela anne bebek üzerine yazan bir blogger, aynı zamanda da makyaj, moda, seyahat hakkında yazdığında okuyucunun kafası karışabiliyor. Eğer o konu hakkında çok fazla bilgisi yoksa, o kategorinin altı boş kalabiliyor. Sitesini güncellemekte sıkıntı yaşıyor. Dikey olarak büyümeyi hedeflerse, çok daha başarılı olacaktır. Eğer ki düzgün bir kategorilendirme yapılmışa ve içeriği düzenli olarak yenileyebiliyorsa, farklı konularda da yazılabilir tabi ki. O kategoriyi açıyorsanız, içeriğini doldurabiliyor olmalısınız.

Ahmet Erten: Aslında genel anlamda, bloggerın belli bir konuda yazıyor olması, tek bir alanda isim yapması açısından avantajlıdır. Bu bakımdan tek bir kategoride kalınırsa, çok daha faydalı olacaktır.

 

Bumerang’dan reklam alabilmek için, Platin veya Altın üyeliğe yükselmenin dışında, bloggerların neler yapması gerekiyor?

Ahmet Erten: Bumerang’dan reklam alması için bir bloggerın öncelikle markalarla çalışıyor olması gerekmiyor. Hiçbir marka ile işbirliğine girmiş olmasa bile, sitesi güncel ve kaliteliyse, Bumerang’dan reklam teklifi alabiliyor.

Sitesini uzun süre güncellememiş, özgün içerik girmemiş, sadece reklam ve çekiliş duyurusunu yapan bloggerlara teklif göndermeyi tercih etmiyoruz. Çünkü o zaman amaç sadece ticari odaklı bir iletişim oluyor ve blog mantığını yitiriyor.  Böyle bir şeyi tercih edersek, bu işe gerçekten emek harcayan, gezen, araştıran, yazan insanlara haksızlık etmiş oluruz. Bu işi hakkıyla yapmak için gerçekten mesai ayırmak gerekiyor. Biz tekliflerimizi göndermek için, bu blogları tercih ediyoruz.  Networkümüzde o kadar kaliteli ve güzel siteler var ki, biz şahsi olarak da çoğunlukla okuyoruz bloggerlarımızın sitelerini.

Hilal Meriç: Başlığıyla ayrışan, içeriği dikkat çeken bloğun Hürriyet ana sayfaya çıkan içeriği her şekilde çok fazla tıklama alabiliyor. Daha fazla okuyucuya ulaşmak için Yazar Kafeye’ye gönderilen içeriklerde Yazarkafe’ye girip “ ben neye tıklıyorum” diye düşünmek ve ona göre içerik üretmek lazım aslında.

Sizce Blogspot mu? WordPress mi? İkisinin altypısı birbirinden çok farklı, siz blogları kıyaslarken neyi baz alıyorsunuz?

Ahmet Erten: Ben Blogspot’çuyum, Hilal WordPress’çi. İkisinin de kendi alanlarında farklı özellikleri var. Tema anlamında, blogspotta çok fazla tema yok. WordPress’de daha fazla tema opsiyonu var.

Hilal Meriç: İkisini kıyaslarken dikkat ettiğimiz şey, bloggerın içeriğini dışarıya nasıl yansıttığı. Kategorilerin düzgün oluşturulmuş olması, sitenin genel anlamda belli bir düzende olması, karışık olmaması, kendini okutması önemli olan.

WordPress de olsa, Blogspot da olsa, geliştirilmemiş ilk temalar kullanılıyorsa, tabi ki bu bizim için bir dezavantaj. Çünkü içerik ne kadar iyi olursa olsun, o haliyle kimseye kendini okutmaz. Tasarım çok önemli, yazıyı bir medyayla destekleyebiliyor olmak çok önemli. İnsanlar artık yalnızca yazıyı okumaktan sıkılıyor bu yüzden içeriği okutmak için sayfada kalmayı destekleyecek medya araçlarını kullanabiliyor olmak lazım.

Fontlarda, yazılarda, başlıklarda, görsellerde bir uyumsuzluk olduğunda, okumaktan sıkılıyoruz. Bir büyük, bir küçük font kullanıldığında, farklı büyüklükte görseller kullanıldığında elbette ki bir düzen olmuyor.  Blogun bir standardı olmalı… Bir marka gibi düşünmek lazım. Tasarım çok kötüyse, çok zorluyor okutmuyor. Girdiğinizde, yazıyı kolay okuyor musunuz bu önemli.

Biraz kendi bloglarınızdan bahseder misiniz?

Ahmet: http://hayatmuzik.blogspot.com.tr/  8 yıldır müzik üzerine yazıyorum.

Hilal Meriç: Ben de 6 yıldır yazıyorum. Çocukluğumdan beri günlük yazarım. 6 yıl önce, artık dedim benim günlüğümün online olması gerekiyor.www.egunlugum.com , hem kendi günlüğümün, hem ünlü isimlerinin günlüklerini de yayınladığım bir blog yazıyorum.

En çok okuduğunuz bloglar hangileri?

Hilal Meriç: www.egoistokur.com , www.diliminayariyok.com , www.yoldaolmak.com

Yeme içme bloglarından da, YazarKafeye günlük atılan içeriklerden beğendiklerimi okuyor ve deniyorum.

Ahmet Erten: www.aristolog.com , http://bloghocam.blogspot.com/ ( Blogspot kullananlar bloglarını geliştirmek için, bu blogdan faydalanabilirler.)

Çok fazla blog okuyoruz aslında, her gün çoğu bloğu okuyoruz. Bizimle etkileşimde olan bloggerları sosyal medyadan olabildiğince takip ediyoruz, bloggerın hangi etkinliklere katıldıklarını, tarzlarını biliyoruz.

Yaklaşan etkinlikleriniz nelerdir? Davet edebileceğimiz buradan duyurabileceğimiz neler var gündemde?

Ahmet Erten: En önemlisi Bumerang ödülleri geliyor. Aralık’ta ödül törenimiz olacak. Bloggerlarımızı aday olmaya davet ediyoruz.

Bumerang ödüllerine, normalde Altın ve Platin üyelerimiz katılıyordu. Fakat bu sene biz bazı kategorileri sadece Platin üyelere açtık.

Bu yarışmaya katılan ve dereceye giren bloggerlarımızın basın yansımalarında ciddi yer alma durumu oluyor. Bizler onların da olabildiğince PR’ını yapıyoruz. Bir çok bloggerımız, Bumerang Ödülleri’ne katıldıktan sonra gazete ve TV’lerde röpörtajları çıktı. Bu anlamda, blogunun sesini duyurmak isteyen, yarışmaya katılsın. Türkiye’de düzenlenen tek ödül töreni “Bumerang Ödülleri”.

 

Yaklaşan bir diğer etkinlik de, E-içerik atölyesi. Blogunuzu nasıl geliştirebilirsiniz? Markalar ve bloggerlar perspektifinden değerlendirmesini yapıyoruz. Dışarıdan da katılım olabiliyor. Detayları http://bumhaber.hurriyet.com.tr/ web sitesinden duyuracağız.

 

Bloggerlarla başka ne tür işbirlikleri içine girebiliyorsunuz?

Hilal Meriç : Bloggerlar bize tasarladıkları projeleri getirip, sunabilirler. Markalara direk gitmek yerine bazen bizim aracılığımızla proje sunarlarsa, markalar Projeleri daha çabuk onaylayabiliyor. Bireysel projeler gittiğinde bazen markalar bloggerı bizden sorgulayabiliyor.  Bu yüzden projeleri birlikte oluşturabilir ve sunabiliriz.

Sosyal sorumluluk projelerine de çok açığız. Elimizden geldiğince destek olmaya çalışıyoruz. Bir çok sosyal sorumluluk projesine iletişim sponsoru oluyoruz. Çevreye önem veren bir bloggerımızın, çevre ile ilgili sosyal sorumluluk projelerine destek oluyoruz. Bu ara otizm ile ilgili bir sosyal sorumluluk projesi yürütmeyi çok istiyoruz.

Ahmet Erten: Son olarak, Bumerang’ı yakından tanımak, projelere dahil olmak isteyen bloggerlarımız bize destek sayfamızdan mail atıp, iki haftada bir, Perşembe günleri düzenlediğimiz yüz yüze toplantılarımıza katılmak için randevu talep edebilirler. Sadece 2-3 kişiye özel düzenlediğimiz bu toplantılarda, birbirimizi gerçekten daha yakından tanıma, bloglarını daha iyi anlama fırsatı buluyoruz.

 

Hilal Meriç : Hurriyet /Bumerang Community Manager

Ahmet Erten: Hurriyet /Bumerang Community Manager

hilal meric-ahmet erten -hurriyet-bumerang-2 hilal meric-ahmet erten -hurriyet-bumerang10 IMG_3082 hilal meric-ahmet erten -hurriyet-bumerang1

Röportajı yapan: Merve Öztürk