HASTANE ÇANTASI

1
melinasmom

Hastane Çantası Hazırlığı

Hastane çantasının ne zaman hazırlanması ve içinde neler bulunması gerektiği konusunu merak edenler buraya…

Doğuma 2 ay kala, doğum yapacağım hastaneyi arayıp neler sağlayacaklarını sordum. Çünkü bebek bezi, hastane çıkışı vb. gibi önemli parçaların sağlanıp sağlanmayacağı hastaneden hastaneye farklılık gösterebiliyor. Siz de benim gibi her ayrıntıyı planlamadan rahat edemeyenlerdenseniz, hastanenizi arayıp bu konuda bilgi edinmenizi öneririm.

Anne için Çantada Bulunması Gerekenler

–  Lohusa Geceliği: Lohusalık sırasında, rahat emzirme amaçlı kullanılan bu geceliklerden en az 3 adet edinmenizi tavsiye ederim.  Hastanede 1 gece bile kalacak olsanız, kanamanızın şiddetine göre fazlasıyla ihtiyacınız olabilir. http://www.ladolcepassione.com/22/dolce-mom-s bu sitede hem rahat hem kaliteli gecelik ve sabahlıkları bulabilirsiniz. Aynı zamanda ilk gün fotoğraf çekimine gecelikle takım bebek battaniyesi de var.

– Sabahlık: En az 1 geceliğinizi sabahlıkla takim almanızı öneririm. Çünkü, doğum yaptıktan sonra katta gezinirken geceliğinizin üstüne giymek için mutlaka ihtiyacınız olacak.

Çorap: Kanamanız olacağından, hastanede ayaklarınızın üşüdüğünü hissedebilirsiniz. Bu yüzden yanınıza kendiniz için 1 çift çorap almanızı öneririm.

– Lohusa Tacı: Yanınıza Lohusa tacınızı almayı unutmayın 🙂 Ben her geceliğime uygun ayrı bir taç veya bant aldım.

 Terlik: Şık geceliklerinizin altına mutlaka 1 adet terlik almanızı öneririm.

–  Hamile Külotu:  Eğer ki sezeryanla doğum yapacaksanız, ‘Bridget Jones’ tarzı kocaman iç çamaşırlarına ihtiyacınız olacak!  Hamilelik sonuna kadar giymeye devam etmekte direttiğiniz minik iç çamaşırlarınız dikişinizin üzerine geliyor olacak. 🙂 Ben bu çamaşırların tek kullanımlık olanlarından 2-3 paket aldım. Hastaneye onları götürdüm.   ev için de 5 adet de penye olanlardan aldım.

Emzirme Sütyeni: En az 2 adet almanız gerekir. Ben Blackspade marka emzirme sütyeninden çok memnun kaldım.

– Göğüs Kalkanı: Avent Göğüs kalkanı sayesinde, tahriş olan göğüs uçlarım çamaşırıma değmedi, sürekli hava aldı ve yara olmadı. Hastane çantanızı hazırlarken mutlaka yanınıza almanız gereken bir ürün. Kullanırken göğüs uçlarınızın nefes alabilmesi açısından delikli olan kapağını takmanızı öneririm.

– Ped: Kanamanız olacağı için çantanızda en büyük boy pedlerden bulunması faydalı olacaktır.

– Göğüs Ucu Kremi: Lansinoh göğüs ucu kremini doğumdan 1 ay önce kullanmaya başladım. Emzirme dönemimde göğüslerim sadece 1 kez hafif bir yara oldu, o dönemde de eczaneden aldığım başka bir ürünle de yaraların hemen geçmesini sağladım. (İlaç olduğu için ismini veremiyorum.)

 Bakım Ürünleriniz: Diş Fırçası, Diş Macunu, Deodorant,  Asteton, Oje, Küçük Ayna, Makyaj Malzemeleri, Lipstick, Şampuan, Saç Kremi, Tarak, Vücüt Kremi, telefonunuzun şarj aleti.

– Humana Still Tea!: Sütünüzün artmasını sağlayacak bu çayı ilk günden itibaren tüketmenizi öneririm. Bu yüzden hastane çantanızı hazırlarken mutlaka bir kutu Humana Süt Arttırıcı çaydan koymayı unutmayın.

– Kıyafet: Hastane çıkışında giymek için yanınıza kıyafet almayı unutmayın 🙂

Bebek için Çantada Bulunması Gerekenler

–          2 adet hastane çıkışı,

–          5 adet çıtçıtlı body,

–          4 adet yeni doğan tulumu ( Lastik kısmının göbek bağına değmesinin rahatsız edeceğini düşündüğümden altlı üstlü takımlar yerine tulum tercih ettim.)

–          5 adet çorap,

–          4 adet başlık,

–          4 çift eldiven,

–          2 adet yelek veya hırka,

–          4 adet Tülbent (Büyük).

–          Bolca tülbent mendil,

–          4 adet Önlük,

–          Kirli Torbası,

–          2 adet Battaniye,

–          Yenidoğan Bebek Bezi,

–          Yeni Doğan Islak Mendili,

–        Emzik: Emzik vermeyeceğinizi düşünüyor olsanız bile, her ihtimale karşı çantanızda bulundurmanızı öneririm.

–          Emzik Kutusu.

–          Pişik Kremi.

–       Biberon (Benim doğum yaptığım hastane bebeğe ek olarak mama verileceği zaman, memeyi bırakmaması için minik bardaklarla vermeyi tercih ediyordu. Ama ben yine de ne olur ne olmaz diye yanımda steril edilmiş bir biberon götürdüm.)

–          Ana Kucağı (Oto Koltuğu): Hastaneden çıkarken bebeğinizi güvenle taşıyabilmek için mutlaka ana kucağı /oto koltuğu almanız gerekecek.

  • Süt Sağma makinası: Mağazalardan hangi markanınkini alırsanız alın, sütünüzü arttırmak için hastaneden profesyonel bir süt sağma makinası kiralayın. Hiç bir ürün, profesyoneller kadar süt çekemiyor.

Medela’nın Mini elektirikli ve pilli göğüs pompası dışarıda sağım yapabilmem açısından bana çok faydalı oldu. Çünkü aşırı küçüktü ve bebek çantasına sığıyordu. Hastaneden de Medela’nın profesyonel süt sağma makinasını kiraladım böylece 3 saatte bir sağım yaparak elimden geldiğince sütümü arttırdım.

Sütünüz bolsa, beze oluşumunu önlemek için bebeğinizin çekemediği miktarı sağmak üzere bir makine almanız veya kiralamanız gerekecektir.

Bebeğinizi sağlıkla kucağınıza almanızı dilerim 🙂

Sevgiler;

Melina’s Mom

1 YORUM

  1. Okuyunca o muhteşem güne geri döndüm. Operasyon öncesi operasyon ani ve sonrasi o kadar güzeldi ki o anları tekrar yaşayabilmek için henüz 15 aylik oğluma bir kardeş yaptik:) tabiki kardeşiyle beraber büyümesi için aslında. Daha 3 aylik hamileyim doğum ani için şimdiden sabirsizlaniyorum. Evlat o kadar güzel bir şeymiş ki Tanrim beni bu güzelliğe tekrar layık gördüğü için hergün şükrefiyorum.♥♥♥