HAMİLELİKTE SİGARA KULLANIMI

3

HAMİLELİKTE SİGARA KULLANIMI

Eminim şu anda bloğumu okuyan hiçbir kadın bu yazının içinde dile getirdiğim keskin sitemlerin hiç birini hak etmiyordur. Bizler, içimizde büyüttüğümüz mucizevi varlıkların, ileriki hayatlarını olumsuz etkileyeceğini düşündüğümüz hiçbir maddeyi kullanmayacak bilinçte kadınlarız. Fakat maalesef etrafta bizim eğitim seviyemizde olmasına rağmen, hala bu bilince ulaşamadığını gördüğüm hamileler var.

Hamileliğimden önce, ciddi bir sigara tiryakisiydim. Ben sigara içmiyordum, paket paket yiyordum! Evet, bana yakıştıramadınız değil mi? Korkmayın… Melina’ya hamile kalmadan çok önce bıraktım sigarayı. Minik mucizemiz karnıma düştüğü andan itibaren, yanımda içilen her hangi bir sigaranın dumanına bile maruz kalmadım. Kalamazdım! Benim gibi bir sigara tiryakisi bile, yıllardır hayalini kurduğu, karnında büyüttüğü minik mucizesine bunu zaten yapmazdı! Yapamazdı…

(Emzirmeyi kestikten sonra, o eski arkadaşlarımın beni karşılarına alıp yargısız infazımı onayladıkları o gün, kalbimde hissettiğim şiddetli acıyla sigaraya yeniden başladım ama bu size örnek olmasın… Yalan söylemiş gibi olmamak için bu dip notu girmek istedim.)

Çevremde zaman zaman hamile olan ve sigara içen kadınları görüyorum. Lütfen kimse kusura bakmasın ama bu konuda hak veren bir tavır asla sergileyemeyeceğim, deliye dönüyorum! Nasıl olur da bu konuda bu kadar duyarsız olabiliyor bu kadınlar? Hamileliklerine kolay ulaşabildikleri için mi böyle davranabiliyorlar? Bir de ulu orta içerken laf eden olursa diye, gizli gizli bu işi gerçekleştirenler var. ‘Sen toplum baskısından önce kendi evladını düşün.’ diye çıkışasım geliyor.

Evet, herkes kendi seçimini yapmakta özgürdür bunu kabul ediyorum ama karnındaki o canlı bunu seçti mi? Bunu ona hamile kaldığında sordun mu?

‘Ben sigara içiyorum, bu bana çok büyük keyif veriyor. Şimdi sen geldin diye, ben rahatımı bozamam. Orada haddini bilerek takıl, büyü, geliş, aman ha sağlıklı da doğ! Sakın beni üzme tamam mı? Ben sigaramı içeceğim, benim haneme giren sensin!’ dedin mi?

O sana ne cevap verdi? İzin mi verdi?

‘Anne sen istediğin gibi davranabilirsin. Hayata gelmek benim seçimim evet, ama ben sana mecburum, seçimlerine mahkûmum. Erken doğabilirim veya normal kilonun altında doğup, yaşam mücadelesi vermeye ilk doğduğum günden başlayabilirim. Sen keyfine bak. Ben ileride astım krizlerine de girebilirim, kronik bronşit sorunu da yaşayabilirim. Bunlara sebep olabilme ihtimalin benim için hiç sorun değil. Ne de olsa, hatanla, doğrunla sen benim annemsin. Her koşulda kabulümsün ’ mü dedi?

Kusura bakmayın ama ilk defa bu kadar sitemkâr bir yazı yazıyorum. Çevremde gördüğüm, zaman zaman şahit oluğum bu duruma bir türlü anlam veremiyorum. Nasıl olur da bir insan nefsine bu kadar hâkim olamaz? Hem de bu kadar yüce bir canlıyı karnında büyüttüğünü bile bile.

Yazıma hamilelikte sigara içmenin sebep olacağı etkilere değinerek son vermek istiyorum. Bu elbette her sigara içenin başına gelecek diye bir şart yok. Ama ya gelirse? Bunun sorumluluğunu taşıyabilecekler mi? En çok duyduğum da şu laf! ‘Hamileliğim boyunca sigara içtim, gayet de sağlıklı doğdu çocuğum’. 10-15 yıl, bilemedin 30 yıl sonra ortaya çıkabilecek bir hastalığa sebep olmadığını nerden biliyorsun? Allah korusun da… Sen yine de etrafındakileri teşvik edercesine konuşma.

 

 

HAMİLELİKTE SİGARA İÇMENİN ZARARLARI

 

 • Erken doğum riski artar.
 • Düşük riski artar.
 • Su kesesinin erken açılmasına sebep olabilir.
 • Bebeğin düşük kiloda, gelişimini tamamlamadan doğumuna sebep olabilir.
 • Gebelikte kanama riski artar.
 • Bebeğin yeni doğan döneminde ölme riski artar.
 • Emzirme sırasında sütün C vitamini seviyesi ve bebeği besleyici etkileri azalır.
 • Doğum sonrasında bebekte birçok hastalığın ortaya çıkmasına neden olabilir.
 • Emzirme döneminde, süt üretimini önemli ölçüde olumsuz yönde etkiler.
 • Bebekte bronşit riski oluşabilir.

 

Sevgiler,

 

Melina’s Mom

3 YORUMLAR

 1. Bana süpriz olmuştu Hamileliğim.. Napıcam, ne edicem derdine düşmüştüm, önce sigarayı bırakmam gerektiğini biliyordum ama yapamadım.
  Dr’um yavaş yavaş bırakabilceğimi söyledi, azalta azalta..
  Ilk başlarda süper bgn 2 tane içtim, bgn stresliydi 3-4 taneyi buldu derken zamanla ben bırakamamış, hatta günde 6-7 taneye çıkmıştı.
  20.hafta detaylı ultrasonda istanbulun en Iyi (bence) dr’una gittim, ‘napıcam ben sigarayı bırakamıyorum yardım edin bana’ dedim.
  Dr : ‘ben sana doktorun olarak asla içmemen gerektiğini söylemeliyim, ama sen onu içince mutlu oluyorsan 1 tane iç’ demişti.
  Tamaaam..
  Ben aldım müsaadeyi, artık kim laf ederse cevabım hazır, BUNU İÇİNCE MUTLU OLUYORUM, bebeğimde MUTLU OLUYOR..
  Tamamen yalan!

  40+4’de yerinden memnun gelmek bilmeyen bir Prenses, benim tansiyonumu 17lere çıkartıp doğumu başlattı. Derken sezeryan, ve sonrasında aldığım 35 kiloya ramen 2,5 kilo doğan bir bebek.
  Emziriyorum, 20 dakika, hatta 30 dakika ‘ohhh ne güzel karnı doyuyor’ diyorum, meğer sütüm su gibi geliyor ona, kilo kaybediyor durmadan ağlıyor..
  Sonra ver elini APTAMİL..

  Yani SIGARA evet sağolsun eli yüzü düzgün sağlıklı bir çocuk doğurtuyor ama sonrasının garantisini vermiyor.
  Kesinlikle yazınızın her kelimesini katılıyorum, içici bir hamile olarak !
  Sevgiler