HAMİLELİKTE ÇATLAKLARI ÖNLEMENİN YOLLARI

0

HAMİLELİKTE ÇATLAKLARI ÖNLEMENİN YOLLARI

 

Hamile kaldığında, yaşadığı heyecan ve mutluluğun yanında, şüphesiz anne adaylarının içine bir takım endişeler de doğar.

‘Acaba çok kilo alacak mıyım?’

‘Aldığım kiloları kolay verebilecek miyim? Ne kadar zamanda vereceğim?’

‘Ya vücudumda çatlaklar oluşursa?’

‘Selülit, deformasyon olursa bunlarla nasıl baş edeceğim?’

Bu sorular böylece uzar gider…

Bugün, ilk olarak hamilelikte çatlakları önlemenin yollarına değineceğim.

Çatlak oluşumu, hızlı veya fazla kilo alımı sonucu deride oluşan ve gözle görülebilen deformasyonlardır. Henüz kesin ve net bir tedavisi mümkün olmadığı gibi, çoğu zaman önlenmesi mümkün olan bir sorundur. Dolayısıyla, başa gelmeden önce harekete geçmekte, geç olmadan önlemleri öğrenip uygulamakta fayda var.

Her ne kadar, genetik mirasla fazlasıyla alakalı bir konu olsa da, önüne geçebilmenin birkaç yönemi mevcut.

Hamilelikte çatlakları önlemek için 7 öneri!

–          Hamile kalmadan önce cildinizi nemlendirmeye başlayın. Sadece hamile kaldığınız andan itibaren değil, hamile kalmayı düşündüğünüz andan itibaren bunu yaparsanız, cildiniz de sağladığınız nem takviyesiyle, ani şişme ve gerilmelere daha kabul edilebilir reaksiyonlar gösterecektir.

–          Yaşam kaynağımız suyu gün içinde bolca tüketmeye özen gösterin!

–          Doktorunuz izin veriyorsa, kısaca riskli bir gebelik geçirmiyorsanız, gün içinde kısa mesafe yürüyüşler yapın. Hamileliğin rehavetine kapılıp, kan dolaşımınızın yavaşlamasına izin vermeyin. Aksi takdirde deformasyonlara ‘Merhaba!’ demek zorunda kalabilirsiniz.

–          Bol bol yeşillik, canlı ve taze sebzeler tüketmeye çalışın! Kısacası canlı beslenin, hücreleriniz canlı kalsın! (Bu hayvansal gıdalar için geçerli değildir, zira hamilelikte pişmemiş hayvansal gıdalar önerilmez.)

–          Hamilelik boyunca sağlıklı beslenin, gün içinde her türlü vitamini dengeli bir şekilde almaya çalışın. Her gün öğünlerinize, yeşillik, kırmızı et, yumurta, meyve gibi gıdaları katmaya çalışın. Hamur işlerinden, 3 beyazdan olabildiğince uzak durmaya çalışın.

–          Hamileliğinizde, gerektiği kadar ve kontrollü kilo almaya çalışın.

–          Badem yağı ve Bebek yağını karıştırarak (veya doktorunuzun önerdiği, hamilelere özel olarak hazırlanmış herhangi bir marka yağ da olabilir) her gün karın bölgenizi, kalçanızı, üst bacaklarınızı, bel kısmınızı bolca yağlamaya özen gösterin. Doktorum bana, ‘Bir Pehlivan gibi yağlan’ dediğinde, işin ehemmiyetini anlayıp, uygulamaya özen göstermiştim.

Sadece karnınızı yağlar, diğer bölgelere aynı özeni göstermemeniz, düzgün bir karın bölgesine sahip olmanızın yanında, diğer bölgelerinizde çatlaklarla karşılaşmanıza neden olabilir. Bu yüzden, aman dikkat…

 

Sağlıklı bir hamilelik geçirmeniz dileğiyle.

Sevgiler,

 

Melina’s Mom