HAMİLELİK BELİRTİLERİ (m)!

0
melinasmom

Hamilelik Belirtileri (m)!

 

Hamile kalmaya çalıştığım süre boyunca yaşadığım bedensel değişiklikler, her seferinde birbirinden farklıydı. Aşağıda paylaşacağım ve standart kabul edilen gebelik belirtilerinin yanı sıra, her hamilenin geçirdiği aşamaların birbirinden farklı olduğunu ve tüm belirtilere sahip olma ihtimalinin yanı sıra, hiçbir belirtiye sahip olmayan anne adaylarının da var olduğunu belirtmek istiyorum.

Örneğin ben Melina’ya hamileyken, ilk 4 ay boyunca mide bulantısı çektim, yemeklere karşı aşırı hassasiyet duyuyordum. Hamileliğim boyunca belirli gıdaları, aşerme sebebiyle alamadım. Fakat aynı zamanda hamile olan başka bir arkadaşım bu belirtilerin hiçbirini yaşamadı. O test günü yaklaşmadan önce sadece sık idrara çıkmaya başladı. Bende de başlarda bu belirti olmadı.

Genel olarak, erken hamilelik belirtileri;

  • Adet Gecikmesi.
  • Göğüslerde şişkinlik ve hassasiyet.
  • Göğüs uçları ve genital bölgede koyulaşma.
  • Halsizlik, uyku hali.
  • Kokulara karşı hassasiyet.
  • Sık idrara çıkma.
  • Alınganlık, psikolojik değişimler.
  • Bulantı & Kusma.
  • Karında büyüme; İlk haftalarda ödeme bağlı şişkinlik olabilir.

şeklindedir. Bu belirtiler şüphe uyandırır, gebelikten emin olmak için en erken sonuç veren ise kanda yapılan gebelik testidir.

Aslında, kimi tüm bu belirtilerden sadece bir kaçını yaşarken,  kimi hepsini, kimisi de sadece birini yaşayabilir.

Benim ise, 4 gebeliğimde de belirtiler birbirinden çok farklıydı. Hatta 2. dış gebeliğimin belirtileri bambaşkaydı. Daha önce düşük yapmışsanız veya dış gebelik gibi kötü bir deneyiminiz olmuşsa, lütfen yeni kavuştuğunuz gebeliğinizdeki belirtileri onunla karşılaştırıp hemen umutsuzluğa kapılmayın. Tehlikelere karşı tetikte olun ve doktorunuzla irtibatta kalın ancak sadece âdetinizi veya tüp bebek sonucu için test gününüzü beklerken lütfen belirtilere çok fazla takılmamaya çalışın.

İlk Dış Gebelik:

Çocuk istediğimiz ilk ayda hemen hamile kalabileceğim aklımdan bile geçmedi. Eşimle birlikte hafta sonu gezmeğe çıkarken, giyinmek için ayna karşısına geçtiğimde söylendiğimi hatırlıyorum. Göğüslerim bir beden büyümüştü ve nedenini bir türlü anlayamıyordum. “Hemen gidip yeni bir iç çamaşırı almam lazım, yoksa çıldıracağım” dediğimi hatırlıyorum. Dışarı çıktığımızda ilk iş, kendime yıllar sonra ilk defa bir beden büyük iç çamaşırı almak oldu. Bunları yaşarken henüz âdetime 2-3 gün vardı. Aklımdan, hayatımı sonsuza kadar değiştirecek ve bu kadar çok istediğim bebeğime hemen hamile kalacağım bir saniye bile geçmedi.

Adet günüm geldiğinde, karnım ağrıyor, regl olmuşum gibi bir akıntı geliyor fakat adetim gelmiyordu. Bu belirtiler bir iki gün devam etti. Âdetim 2 gün gecikince, eczanelerde satılan gebelik testinden aldım ve silik de olsa, 2. Çizgi çıktı. Hamileydim! Eşime, anneme, babama nasıl büyük bir sevinçle haber verdiğimi hatırlıyorum.

Bir gece yarısı ansızın şiddetli bir karın ağrısı ve mide bulantısıyla uyanıp, hastaneye zor yetiştirilmiş olmamla dış gebelik geçiriyor olduğum gerçeğiyle karşılaştım. Başka hiçbir pozitif veya negatif bir belirti yaşamamıştım.

2. Dış Gebelik:

1 yılın sonunda tekrar hamile kaldım. Bu sefer ne göğüslerimde bir şişkinlik, ne de herhangi başka bir belirti vardı. Âdetim 2 gün geçtikten sonra bile, verdiğim kan testinde hamilelik hormonunun çıkması dışında herhangi bir belirti yaşamadım.

Yalnız bu dış gebeliğimde, ilkinde yaşamadığım bir belirti yaşadım. Âdetimin gecikmesinden birkaç gün sonra, kahverengi lekelenmem oldu. Daha sonra öğrendim ki, koyu renkli kanama, dış gebeliğin belirtilerinden biri olabiliyordu. Oysa ilk dış gebeliğimde hiçbir şekilde bununla karşılaşmamıştım. Yani iki dış gebeliğimin belirtileri birbirinden çok farklıydı!

İlk Tüp Bebek:

Tüp bebek sonrası test günü bekleme süreci, bir önceki âdetinizin 14. gününden itibaren başladığı için, çok uzun gelen heyecanlı bir serüvendir. Başarı şansı normal yolla denemelerinizden daha yüksek olduğu için, haliyle beklentiniz daha yüksek olur. Beklentinin artmasıyla insan psikolojik olarak daha fazla belirti arayışına girer. Ruh hali günden güne değil de, neredeyse saatler arası bir değişim gösterir. Oysa ki her transferden sonra, belirti olması veya olmaması bir kıstas değil diye söylerler ama bunu anlayabilmemiz maalesef çok da kolay değildir.

İlk Tüp Bebek Transferinden sonra, regl sancılarım oldu. Karnımda gaz vardı ve bunu aldığım progesteron hormonundan ziyade, gebe kalmış olma ihtimalime yoruyordum. Bir de gerçekten şiddetli akıntım vardı. Yani neredeyse 3 belirti elde etmiştim!

Ama maalesef tüm bu belirtilere rağmen test sonucu negatifti!

İkinci Tüp Bebek:

İkinci transferim dondurulmuş embriyolarla oldu Tek yaşadığım sürekli devam eden şiddetli bir akıntıydı. Bunun dışında neredeyse hiç bir belirti yaşamadım diyebilirim. Test sonucu negatifti. Hamile değildim…

Üçüncü Tüp Bebek:

Üçüncü denemede gaz sancılarım vardı. Test gününe yakın regl sancılarım başladı ve karnımda da bir şişlik oldu. İlk hamile kaldığımda bu belirtileri yaşamış olduğumdan ve yeni doktorumdan çok ümitli olduğumdan hamile olduğum gerçeğine iyice inandım. Fakat göğüslerimde ne bir ağrı, ne bir şişlik, hiçbir belirti yoktu. Ve hamileydim! Birkaç gün sonra düşük yapmaya başlayacak olsam da pozitif sonucu almıştım.

Dördüncü Tüp Bebek:

Son transferimden sonra, test gününe yakın bir zamanda, karnımda şişlik, göğüslerimde hafif büyüme oldu. Ama bu büyüme ilk gebeliğimdeki kadar değildi. Hatta zaman zaman bu şişliğin indiği ve tekrardan belirginleştiği bile oldu.

Adet günüm geldiğinde, sancım başladı fakat adet olmadım. Yine ilk dış gebeliğimdeki gibi, her seferinde ‘Adet mi oldum acaba?’ düşüncesiyle kontrol etmek zorunda kaldığım bir akıntım vardı. Belirtiler asla beni kandıramıyordu artık. Onları dinlemiyordum bile… Test yaptırmaya giderken, eşimle bir pastaneden açma aldık. Güle oynaya yolda yürürken, midemin kalktığını, açmayı yiyemeyeceğimi fark ettim. Eşime söyledim, “Yoksa hamile misin?” diye bir espri yaptı.

Evet hamileydim! İlk dış gebeliğimde yaşadığım tüm işaretlerle aynıydı. Tek bir fark vardı, o da midemin normal bir şiddette bulanıyor olmasıydı. Günler ilerledikçe şiddetini arttıracak olan bu mide bulantısı, hiçbir zaman dış gebeliğimdeki gibi olmadı ve beni korkutmadı.

Deneyimlerime dayanarak söylüyorum,  hiç kimsenin gebelik belirtileriyle veya önceden geçirdiğiniz hiçbir gebeliğinizle bir diğerini karşılaştırmayın. İnanın hepsi birbirinden farklı olabiliyor. Siz belirti fark etseniz de, fark etmeseniz de inanın olacak olan oluyor sonunda. Ben bunları yaşarken, nice hamile kalan arkadaşlarım oldu, hiçbir belirti yaşamadılar ama hamile olduklarını öğrendiler. Ve ben kaç transferde belirti yaşadım ama hamile değildim… Ne kadar zor olsa da, son pozitif gebeliğimde yaptığım gibi, odak noktanızı değiştirmeye ve başka şeyler düşünmeye çalışın. Belirti aramayın…İyi düşünün, iyi olsun!

Bu yazıyı okuyan tüm arkadaşlarım. Dualarım sizlerle! En yakın zamanda mutluluk haberlerinizi paylaşmak dileğiyle!

 

Sevgiler;

 

Melina’s Mom