HAMiLELIiK KİLOLARINA NASIL MI ELVEDA DEDİM?

0
tup bebek başarı hikayesi

HAMiLELiK KİLOLARINA NASIL MI ELVEDA DEDİM?

 

Hormon tedavilerine başlamadan önce hep 52-53 kg civarındaydım. Evlenirken 48 kiloya kadar düşmüş olsam da, bu tamamen hazırlık telaşından ve heyecandandı. Hormon tedavileriyle birlikte, 3 yıl boyunca 56 kg’da kaldım. Bu sırada boyum, 1,70 cm. Lise yıllarından sonra, ilk defa yeniden balık etli bir kızdım. Her şey bir bebek sahibi olabilmek içindi tabi. Çok da kafama takmıyordum bu yüzden.

Hamile olduğumu öğrendiğimde 58 kg olduğumu fark ettim. Yani daha ilk ayda, 2 kg almıştım! Hesaplarım hiçbir zaman tutmadı! Ben 65 kilo ile doğururum diye düşünürken neler oldu neler…

Yatarak hamilelik geçiriyordum ve düşük tehlikesine karşı sürekli hormon iğnelerine devam ettim. 3’er 5’er aldığım kiloları, nasıl vereceğimi zerre miskal kafama takmıyordum da, yine de merak ediyordum, acaba yeniden fit olabilecek miydim? İnternette hep normal kg alımlarının üstünde çıkıyordum ve ne zaman 1 yaşında çocuğu olan, fit bir anne görsem, hep tüp bebekten dolayı bu kadar kilo aldığımı düşünüp içerliyordum. 26. Haftaya geldiğimde, 68 kilo oldum! Yani doğuma gitmeyi hayal ettiğim kilodan bile fazlaydı bu… Ne kadar dikkat etmek istesem de, bebeğimin gelişimi için, ihtiyacı olan gıdaların dışındakileri fazla tüketmemeye çalışsam da, davul gibi şişiyordum. Ama bu ödem değildi, bariz kilo alıyordum çünkü öyle ödemli hamileler gibi elim ayağım da şişmiyordu. 30. Haftayı bitirdiğimde 71 kg oldum. Asıl kilonun bu aydan sonra alınacağını bildiğimden, iyiden iyiye telaşa kapılıyordum. Nasıl verecektim bunca kiloyu? Hayır, önemli olan sağlıkla bebeğimi kucağıma almaktı elbet, hep şükrediyordum ama kilolu kalacağımdan aşırı derecede endişe duyuyordum. ‘34. Hafta sonunda 71 olacağım’ diye hedef koymuştum kendime, ama o da tutmadı! 73 kiloydum! Doğuma giderken se tam 75 kiloydum… Evdeki hesap, çarşıya uymamıştı. O kadar çok yememiştim ama tam tamına 19 kg almıştım.

Eve geldiğimde, 9 kilo vermiştim. Tam 10 kg fazlam vardı! 6-7 ayda 5 kilo daha verebildim, fakat asla üstüme yapışan o fazla 4 kilodan bir türlü kurtulamıyordum. Rejime girmeye çalıştım, 2 günden fazla beceremedim. Kendimi asla sıkmadım bu konuda. Ama bugün Melina 1,5 yaşında ve ben 53 kiloya geri döndüm. İnanın bunun için özel bir şey yapmadan hem de. Diyeceğim o ki, hamilelikte aldığınız kiloları kafanıza hiç takmayın. Çocuk koşturmacası içinde, 1 sene içinde o kiloların nasıl gittiğine siz bile inanamayacaksınız. Üstelik ben kilo sorunu olan bir ailenin, kilo almaya yatkın bir kızıydım her zaman. Ama şu an aynaya baktıkça, yanımda gezdirdiğim bu minik prensesin benim vücudumdan çıktığına inanamıyorum! Aynen o gıptayla baktığım anneler gibi hissediyorum kendimi. Şu anda tek korkum bu durumu durduramamak ve ideal olan bu kilomun altın inmek!

Bu sırada benden size bir tavsiye, lohusalık döneminde benim gibi, süt yapacak diye tahin helvası, tatlı, o, şu, bu gibi saçma şeylere saldırmayın! İnanın en çok süt yapan şey, bol bol su içmek, sağlıklı ve dengeli beslenmek. Rejim yapın demiyorum, ama süt yapacak düşüncesiyle de, kilo aldıran gıdalara yönelmeyin. Belki ben de öyle davranmasaydım, ilk3 ayda bile verebilirdim tüm aldığım kiloları.

Sevgiler;

 

53 kiloya dönmüş, aynalarla barışmış bir anne!

Melina’s Mom

hamile sonra