FİRDEVS HANIM – TÜP BEBEK BAŞARI HİKAYESİ

0
tup bebek başarı hikayesi
tup bebek başarı hikayesi
tup bebek başarı hikayesi

Yumurtalık Rezervi Düşük Olan Bir Anne Anlatıyor!

(Tüp Bebek Başarı Hikayesi – Firdevs Hanım’ın Mucizesi)

 

Merhaba,

Benim durumum yumurtalık rezervimin düşük olmasıydı, buda bambaşka bir sıkıntı konusu… Umarım paylaşımım benzer durumdaki anne adaylarına umut olur.

Ben 2011 yılında, 30 yaşındayken evlendim. 8 yıl önce laparoskopi ile over kist ameliyatı olmuştum bu yüzden ve hemen bebek istediğimiz için balayından döndüğüm hafta ameliyatımı yapan doktorumun Nişantaşı’ndaki muaynehanesine gittim ve kontrollerim yapıldı. Doktorum kontrol sonrasında bana hemen tüp bebek tedavisine başlamamız gerektiğini, normal yolla gebe kalmamın imkansız olduğunu söyledi. Hatta tüp bebek yöntemiyle bile çok zor olacağından bahsetti. Bu beklenmedik sorun karşısında öyle büyük bir şok geçirmiştik ki, eşimle oradan neredeyse kaçar adım çıktık. Bize verilen bilgi, gerçek bile olsa söylenme şekli, şiddeti, hızı bizi çok rahatsız etmişti.

Bu olay sonrasında başka bir doktor arayışına girdik. Yeni doktorumuz da yumurtalık rezervimin, daha önce girmiş olduğum kist ameliyatından ötürü yaşımın çok altında olduğunu, ve normal yolla kolay bir şekilde hamile kalamayacağımı tatlı bir dille belirtti. Bu şekilde tüp bebek tedavisine kesin olarak ikna olduk.

İğneleri yapmaya ve hormonları almaya başladıktan sonra rutin tüp bebek süreci kontrollerine giderken, beklenen büyüklükte yumurtaların oluşmamış olması biraz canımızı sıktı. Küçük de olsa (15-16mm), şansımızı denemek için gelişen 2 yumurta ile ilk yumurta toplama işlemimiz gerçekleştirildi.  Bu yumurtalardan bir tanesi döllenebildi, elimizde tek embriyo vardı ve sağlıklı bile değildi. Dışarıda yaşama şansı düşük olacağından, risk almamak için 2. gün transferi yapıldı. Fakat beklediğimiz üzere tutmadı. Aslında beklediğimiz gibi tabirini şuan kullanıyorum, o zaman tüm olumsuzluklara rağmen büyük bir umutla test gününe kadar heyecanla beklediğimizi hatırlıyorum…

İkinci denemede, her hafta kaç yumurta gelişecek diye merak ve umutla ultrasona girdim ama sadece 1 yumurta istenilen boyuta geldi. Yani yine tek  şansımız vardı ama bu seferkinin öncekine göre daha iyi gelişmiş olmasına seviniyorduk. Bu 1 yumurtanın yumurta çatlatma iğnesi sonrası sağlıklı bir şekilde alınması, döllenmesi, parçalanması, dışarıda en az 3 gün yaşaması gerekiyordu ki, transfer gerçekleşebilsin…. Tüm bu olasılıkları birleştirince şansım mucizeye kalıyordu.

Ama mucize gerçekleşti ve test günü gerçekten yüksek bir hormon değeriyle hamile olduğumu öğrendim. 3. ayda ufak bir rahim içi kanama nedeniyle 20 gün yatmak dışında hamileliğim çok rahat ve sağlıklı geçti.

Umut olmak dileğiyle…

 

Sevgiler,

Firdevs