DÖNÜŞÜM DOĞAMIZDA – DİMES

0

Yaşanabilir bir dünya için ‘geri dönüşüyoruz’
Yazının başlığına bakınca kendinizi bir gazete haberi ya da uzun ve sıkıcı sonuçları olan bir araştırma okuyacakmış gibi hissedebilirsiniz ama baştan söyleyeyim hiç öyle bir şey yok! Bu tamamen bilinçli bir anne olarak bende de eksik olan bir konuyu alışkanlık haline getirebilmemiz için kaleme aldığım bir blog yazısı… Konumuz ‘çocuklarımızın evde, dışarıda ve okulda sıkça tükettiği meyve suyu, süt, su şişesi gibi kullan at ambalajların çok basit bir yöntemle başka bir hammadeye dönüştürülebilmesi’. Bunun için yapmamız gereken şeyler o kadar kolay ki bu zamana kadar yapmadığımız için utanabiliriz hanımlar! =)

* Tüketilen meyve suyu, su, süt gibi ambalajları evde ayrı bir poşette biriktirmek. Bu işlemi çocuğunuz için keyifli bir alışkanlığa dönüştürmek için ‘geri dönüşüm poşeti’ni birlikte tasarlayabilir, ona özel bir hale getirebilirsiniz. Hem böylelikle birlikt bir aktivite de yapmış olursunuz.

* Kutu ambalajları geri dönüşüme yollarken onları düzleştirmek, onu taşıyan kamyonlarda daha az yer kaplamasına imkan sağlayacaktır. Böylelikle taşıma sürecine de bir faydamız dokunmuş olur.

* Sokaklarda, marketlerde, avmlerde hatta apartmanlarda bile sık sık karşımıza çıkan mavi geri dönüşüm kutularını ‘işlevsel’ olarak kullanabiliriz.

* Geri dönüşen paketlerden ‘kağıt’ ve kağıt ürünleri yapıldığını ve bunların günlük hayatımızda bize geri döndüğünü sık sık hatırlamalıyız.

Belki de çoğumuzun bildiği, okuduğu ve hatta izlediği şeyler olmasına rağmen bir türlü alışkanlık haline getiremediğimiz bu konu için kendi adıma bir farkındalık başlatmak istedim ve biraz araştırma yaptım; markalar neler yapıyor? toplum olarak neden bu konuda bilinçlenemiyoruz? Farkettimki bir ebeveyn olarak severek tükettiğim bir marka olan Dimes uzun yıllardır bu geri dönüşüm işine gönül vermiş durumda. 

Tetra Pak’ın Milli Eğitim Bakanlığı himayesinde 2004 yılında başlattığı, İstanbul Üniversitesi iş birliği ile devam eden ‘Küçük Şeyler Doğayı Yeniler’ projesine desteğini, 5 yıldır kesintisiz sürdürüyormuş. Bu projede ilk öğretim okulları ziyaret ediliyor ve öğrencilere çevre ve geri dönüşüm konulu eğitimler veriliyor. Eğitimlerde, 2., 3., 4. ve 5. sınıf seviyesindeki öğrencilere uzman öğretmenler tarafından doğal kaynakların nasıl kullanılacağı ve geri dönüşüme nasıl katkı sağlanacağı bilgisi aktarılıyor. Geri dönüşüm temalı animasyon filmlerinin ardından, öğrenciler okullarda kurulan 3 istasyondan oluşan geri dönüşüm setiyle uygulamalı deneyim yaşama fırsatı buluyorlar. Bu çalışmada, sadece 2016 yılında 11 bin 174 ilkokul öğrencisine ulaşılmış, geri dönüşüm konusuna binlerce yeni iyi niyet elçisi kazandırılmış oldu.
Bende Melina’nın bu küçük iyi niyet elçilerinden biri olmasını istedim ve ‘Dönüşüm Doğamızda’ diyerek artık kutu meyve sularımızı geri dönüşüm poşetimize atmaya karar verdik.

Gelin sizde bir değişiklik yapın ve dünyayı daha yaşanabilir bir yer haline getirelim!

Sevgiler,

Melina’s Mom