BAKIMLI OLMANIN ‘DOĞAL’ YOLLARI  

“Ne demek istedi şimdi bu Merve?” diyecek olanlarınız için daha açıklayıcı bir alt başlığım da var;

Evdeki Malzemelerle  Yapılacak Doğal Bakım Kürleri! 

Geçtiğimiz günlerde bir toplantı esnasında kendimi ‘’instagramda bu zamana kadar 5 bin küsür fotoğraf paylaşmışım ve bunların hepsinin altında güncel olabilecek her konuyla ilgili binlerce yorum var’’ derken buldum. Toplantı devam ederken de hafızamda bir yere şunu not ettim: “Takipçilerinin sorularını cevapsız bırakma ve hiç yazmadığın konularla ilgili deneyimlerini paylaşmaya özen göster! Mesela bir kere de annelikle ilgili değil de kadınlıkla ilgili bir şeyler anlat!’’ Deneyimlerimi demeye de özellikle dikkat ediyorum çünkü bahsettiğim konuların uzmanları dururken bana ‘bunları yapmalısınız, bunu kesinlikle denemelisiniz’ demek düşmez! Mesela bana ‘Dişlerin çok güzel Merve abla özel bir şey yapıyor musunuz?’ dediğinizde annemden bildiğim doğal bir kürü paylaşabilirim. Yada kış aylarında çatlayan topuklarımızın ileride kabus bir görünüşe sahip olmaması için yaptığım bir karışımı da anlatabilirim diye düşünüyorum.

Sorulan sorulara bakınca o kadar çok şey anlatılabilirmiş ki, bunun için vakit bulamamak beni biraz üzüyor ama olsun elimden geldiğince güzel şeyleri aktarmaya çalışacağım, SÖZ! =)

Evde yapılabilen doğal diş macunu ile tatlı bir tebessüm bırakabilirsiniz!

Genç kızken en çok özendiğim şey bembeyaz dişleri olan film yıldızlarıydı… Hepsinin porselen olduğuna inanmayı bir kenara bırakıp anneme; ‘’Bununla ilgili neler yapılabilir hiç bir fikrin var mı acaba?’’ diye sorduğumda 16 yaşımda falandım. O da bir kaç arkadaşına ve aktara sorarak güzel bir karışım tavsiyesi almıştı ve bir süre bunu denemiştim. İşe de yarıyor bence. Zaten internete yazınca da bir çok destek video ve yayını bulmanız mümkün. 🙂

Tarifine gelecek olursak da;

Malzemeler

Zerdeçal (Toz halde)

Hindistan Cevizi Yağı

Nane Yağı ( bulunmazsa da sorun değil)

Malzemeleri aktarda veya kozmetik ürünler satan büyük AVM mağazalarında çok rahat bulabilirsiniz.

3 malzemeyi tek kullanımlık olacak şekilde bir kapta karıştırın ve diş fırçanıza sürün. Diş fırçanız zerdeçalın renginden dolayı biraz sararabilir, o yüzden yedeklemenizde fayda var. Haftada 2 kere bunu deneyebilirsiniz ama bir diş hastalığınız falan varsa muhakkak doktorunuza danışın.

* Biz yetişkinlerin çay, kahve ve sigara gibi zararlı şeyleri kullanırken böylesine doğal bir karışımı denemeye tepkili ve eleştirel olmayacağını düşünmekteyim! =)

Makyaj Temizlemek İçin;

Evde hazır bir hindistan cevizi yağımız varken onunla başka neler yapabiliriz diye düşündüm ve şunları buldum;

Hindistan cevizi yağının bazı makyaj ve bakım videolarında direk makyajı silmek pamuğa sürerek kullanıldığını gördüm. Bence içeriği kimyasal şeylerden oluşan bir çok üründen daha mantıklı. Tabii karar yine de sizin.

Ayak Kokusu İçin;

Ayak kokusu sorunu yaşayanların da duştan sonra bol bol kullanabileceği ve rahatlığını hissedebileceği doğal bir ürünmüş mesela. Bunu da denemenin kimseye bir zararı olmaz diye düşünüyorum. Tabii yine mantar vs gibi bir cilt hastalığınız yoksa.

Dirsek ve Topuk Kuruluğuna Doğal Yağ;

Benim genç kızlığımdan beri en çok sorun yaşadığım şeylerden biri dirseklerimin çok kuru olmasıydı. Ekonomik bir kadın olarak banyoda duran hindistan cevizi yağımdan birazcık sürmenin güzel etkilerini gördüğüm için sizlerle de paylaşabilirim diye düşünüyorum.

Baktım bu liste böyle uzayıp gidiyor sizler için faydalı olabilecek bir haber linkini de aşağıda paylaşıyorum.

http://www.hthayat.com/saglik/organik/haber/1022272-hindistancevizi-yaginin-21-kullanim-sekli

Sevgiler;

Melina’s Mom