DIŞARIDA MAMA HAZIRLAMA SORUNSALI

1

DIŞARIDA MAMA HAZIRLAMA SORUNSALI!

Melina doğduğundan beri maalesef ek olarak mama ile beslemek zorundaydım. Dolayısıyla, emziren annelerden biraz daha zordu işim.. Dışarıda kuytu bir alan bulup veya bir emzirme önlüğü ile üstünü örtüp emzirmek kadar kolay ve rahat bir şey yok! Hep bu konuda diğer annelere özenmişimdir.

Daha ilk günden bu sorunu yaşadığım için, bu konuda kısa zamanda pratik çözümler bulmak zorunda kaldım. İlk aylarda açlığa tahammül edemeyen bir bebekle, trafikte kaldığımda, göğsümü alıp verme lüksüm olmadığından, panik halde, hem steril hem de ılık bir mama hazırlamanın çarelerini bulmak zorundaydım. İşte şimdi size, hayatınızı bu konuda kolaylaştırabilmek adına bunlardan bahsetmek istiyorum.

İlk önce mutlaka, Aventin veya Bebe Dor’un mama kaplarından edinmenizi öneririm. Bu mama kapları, farklı gözlerde, istediğiniz ölçüde mama taşımanıza ve kapağını açıp, hiç kaşık kullanmadan, ılık su dolu biberonunuza dökerek mamanızı hazırlamanıza yardımcı oluyor. Böylelikle, eğer eliniz temiz değilse, ve elinizi yıkayabileceğiniz bir ortamda değilseniz, mama ile temas etmek durumunda kalmıyorsunuz.

 

İkici olarak, en önemli sorun, suyu nasıl ılık tutacağımız? İşte bu benim en büyük problemimdi! Ben ilk önce çok bilindik bir markanın su termosunu aldım. En ünlü bebek mağazalarından birinde satıldığı için de, alırken gönlüm çok rahattı. Fakat bir iki kullanımdan sonra, bir şey beni dürttü ve içindeki suyun tadına bakma ihtiyacı duydum. Malum, annelik içgüdüsü… Suda plastik tadı vardı! İnanamadım…. Hemen, başka bir çözüm aramam gerekiyordu.

En sağlıklı çözüm olarak, kısa mesafeler için, Avent’in termal çantasını almanızı öneririm. Cam biberona kaynar suyunuzu koyun. Kapağını güzelce kapayın ve bu termal çantaya yerleştirin. 1-2 saat sonra, istediğiniz ılıklıkta bir suyunuz oluyor. Eğer ki, dışarı çıktıktan 30-40 dakika sonra mama yapma durumunda kalacaksanız, suyunuzu kaynar değil de biraz daha ılığa yakın bir şekilde çantaya yerleştirirseniz, 30-40 dakika sonra yine ılık bir suyunuz olacak.

avent

Peki, uzun seyahatlerde ne yapabiliriz? İşte bu da çok basit aslında! Avent veya Weewell’in, seyahat tipi biberon ısıtıcılarını hiç duydunuz mu? Bende Avent’inki vardı ve ben aşırı memnundum! Yolda, arabada, seyahate giderken, her yerde kolayca cam biberondaki kaynamış ılınmış suyunuzu ısıtıp, dışarıda mamanızı hazırlayabiliyorsunuz. Hayatı kolaylaştırmak adına, bu ürünü almanızı şiddetle tavsiye ediyorum…Bazen bir cafe veya bir restorana gidiyorsam, sadece cam biberonuma kaynamış ılınmış suyu koyup, gittiğim yerde benmari usulüyle ısıtıyordum. Tabi ki bu çok bilindik bir yöntem. Fakat bazı zamanlarda bu anlattığım iki ürüne cidden ihtiyaç duyabilirsiniz.

Şimdi Melina 15 aylık oldu. 1 yaşına girdiğinden beri, normal inek sütü, veya devam sütünü oda sıcaklığında içebildiği için, biz çok ama çok rahatladık. Ama ilk zamanlar yaşadığım bu sıkıntı, gerçekten beni dışarı çıkmaktan bile alıkoyar haldeydi. Ve ben çözümü bu iki üründe buldum. Siz de bu yöntemler sayesinde, dışarıdaki hayatınızı bir nebze de olsa kolaylaştırabilirsiniz. Unutmayın, zaman çok çabuk geçiyor, ve bu günler geride kalacak. Dışarıda mama hazırlama krizini, bu yazı sayesinde daha kolay atlatabilmeniz dileğiyle.

 

Sevgiler,

 

Melina’s Mom

1 YORUM

  1. Birebir aynı duygular.. sen çocuğuna en iyisini (anne sütü) veremezken bide etraftaki düşüncesizler ona mamam ı veriyorsunla başlayan onlarca soru sormuyor mu bir süre sonra iki durumun üzüntüsüde eşitlenmeye başlıyor