ÇOCUKLA İLK TATİL – İlk Tatilimiz, Şirince.

2

Çocukla Tatil

fotograf 18

Seyahat etmek belki de beni hayatta en heyecanlandıran şeylerden biri. Küçüklüğümden beri, ertesi gün tatile çıkacaksak, içim kıpır kıpır olur, yatakta bir sağa bir sola dönerken, anca uyanmamıza birkaç saat kala uyuyabilirdim. Okula gitmek için yataktan sürünerek kalkan ben, 2 saatlik uykuya rağmen, heyecandan ok gibi fırlardım. Büyüdüğümde de bu durum değişmedi.

Fakat her şeyde olduğu gibi, tatilde de çocuktan önce, ve çocuktan sonra diye bir milat varmış! Eskiden heyecandan uyuyamayan ben, çocukla ilk defa tatile çıkacak olmanın verdiği sorumlulukla, ‘ne unuttum’ kaygısıyla, sabahı sabah ettim diyebilirim. Meğerse ne kadar kolaymış, yalnızca kendi valizinin hazırlığından sorumlu olmak…

Hani kendinize valiz yaparken, her güne bir kıyafet uydurdunuz mu iş biter ya. İşte maalesef ‘çocuk eşyaları küçücük, ne kadar yer kaplayabilir ki?’ deyip geçmeyin. İlk seyahat için hazırlamaya başladığınızda, binlerce soru işareti eşliğinde bütün dolabı bavula koyuveriyorsunuz!

‘Acaba ince şeylerini alırsam üşür mü?’

‘Dur ben o zaman bir iki kalın şey de alayım.’

‘Aa, ya hava sürekli bozuk olursa, kalınlardan da her güne 3 set alsam mı? Üstü kirlenir, bişey dökülür, yere oturur vs.’

‘Dur ben en iyisi, hem incelerden hem kalınlardan her güne 3 set alayım.’

diye diye maalesef bir bakmışsınız, siz ufacık bir çantaya terfi ederken, koskoca bir valize çocuğunuzun neredeyse tüm dolabını doldurmuşsunuz!

Yolculuk kısmına gelirsek, arabayla seyahat her zaman yorucu ama bir o kadar da keyiflidir benim için. Ama, çocukla araba seyahati gerçekten 3 kat yorucuymuşJ Benim için çok özel bir anı olan, ‘Anne’ kimliğimle yaptığım ilk araba yolculuğumdan bahsetmek istiyorum size.

Melina’yı yolculuğumuz sırasında rahatlatmak için, öncelikle ayakkabılarını çıkarmakla başladık işe. Ardından her sıkıldığında, aldığımız yeni bir oyuncağı çıkardık oynaması için. Her yeni oyuncak onu bir bir süre oyaladı. İlk araba yolculuğumuzda onu ürkütmemek için, her mızırdandığında mola verdik. Çünkü eğer bir kere onu bu konuda ürkütürsek, bir daha bunu keyifle yapamayacağımızdan korktuk. Gerçekten de çok işe yaradı. 7 saatlik yolu, 11 saatte geldik belki ama, neticede çocukla ilk araba seyahatimiz keyifle geçti. Buna değerdi! Bu sayede, dönüşte seyahatten ürkmedi, ve dönüşümüz çok daha kısa sürdü.

Çiftliğe giderken, son anlara doğru Melina artık çok sıkıldığında, İpadden çizgi film açtık. O hiç hoşlanmadığım Pepe sayesinde, 1 saat gıkını bile çıkarmadan oyalandı. Var ol sen Pepe!

Römer araba koltuğumuz sayesinde de, gerçekten çok konforlu bir yolculuk geçirdik. Her sıkıldığında eline çubuk kraker, Hipp Organik Bisküvi gibi abur cuburlar vererek onu oyalamak zorunda kaldım. O güne kadar, onlarla tanışmamış olan Melina, gerçekten bu sayede keyif aldı.

Şirince’ye vardığımızda da, asıl serüven başladı…

fotograf 1

melina

fotograf 311

fotograf

Kafama koymuştum, orada tüm o ‘Steril Merve’ kimliğimden vazgeçip, Melina’nın diğer köy çocukları gibi yerlerde sürünmesine, hayvanlarla oynamasına, toprakları mıncıklamasına izin verecektim. Çünkü en nihayetinde gittiğimiz yer, köy içinde bir çiftlikti ve diğer köy çocukları orada nasıl yaşıyorsa, Melina’yı da orada ona göre beslemeye ve rahat bırakmaya karar verdim.

fotograf 111

fotograf 10

fotograf 7

fotograf 3

Ne kadar iyi yaptığımı döndüğümde çok daha iyi anladım. Melina, neredeyse orada büyüme atağı geçirdi diyebilirim. Temiz hava, doğa, çiftlik hayvanlarıyla oynamak, onların eti, sütü, yumurtasını yemek ona çok yaradı. Çiftliğin orta yerinde, eline bir kaşık verip, ‘aman her yeri batıracak’ endişesi duymadan, bir gün önce mayalanmış keçi yoğurdunu yerken, onun o mutlu halini görmek her şeye değerdi benim için. Tavuğun az önce altından çıkan taze yumurtayı, taze tereyağı ile omlet yapıp yedirirken, ona ne kadar yararlı olacağını düşündükçe büyük keyif aldım. Gerçekten bu organik tatille, çocuğuma faydalı bir şey yapmış olduğumu düşünüyorum.

Eğer steril konusunda benim gibi takıntınızdan kurtulabileceğinize inanıyorsanız, kesinlikle çocukla bir tatil için, Şirince’yi öneririm. Ama şehir şartlarından ve sterilden kurtulamam, henüz hazır değilim diyorsanız, bir iki sene daha beklemenizde fayda var.

Karar izin 🙂

fotograf 6

fotograf 500

fotograf 5

Sevgiler,

 

Melina’s Mom

2 YORUMLAR