EĞLENELİ VE EĞİTİCİ ÇOCUK KİTAPLARI

1

Melina 1 yaşına girdiği gün, sanki hep bu günü beklemişim gibi heyecanla ‘Acaba çizgi film izleyince ne tepki verecek?’ diye düşünerek bir hata yaptım ve ona izlemesi için televizyonu açtım. Birkaç kez de, acaba becerebilecek mi diye eline ipad ve iphone verme gafletinde bulundum. Sonraları, bunun ne kadar zararlı olduğunu, çocuğun beyin gelişimini ne denli negatif yönde etkileyebileceğini okudukça, ona bu aletleri nasıl unutturacağım konusunda bir telaşa kapıldım.  Neyse ki, zararın neresinden dönülürse kardır dedim ve kendimi ona eğlendirici ve öğretici, aynı zamanda ilgisini sürekli üstünde tutabileceğim kitaplar ararken buldum.

Birçok kitap aldım, bu yüzden neredeyse şimdiden koca bir kütüphaneye sahip. TV krizine girdiği anları, bu kitaplarla çok güzel atlattık ve yavaş yavaş krizler yok denecek kadar azaldı. Tabi ki bunun için annenin mesai ayırması ve heyecan katarak bu kitapları okuması çok önemli.

En çok ilgisini çeken, okumamdan asla bıkmadığı ve gözlerini sayfalarından ayıramadığı kitapları sizlere de önermek isterim.  Çünkü belki de dil gelişiminde gerçekten faydası olduğunu düşündüğüm bu kitaplar, sizlerin bebekleri için de faydalı olacaktır.

Nereden öğrendiğine başta anlam veremediğim, sonraları bir gün kitabı tekrar okurken fark ettiğim “İMDAT” kelimesini öğrendiği kitap’la başlamak istiyorum.

çocuk kitapları
Benim Benim / Çocuk Kitapları
Çocuk Kitapları
Hayır benim! / Çocuk Kitapları

Rachel Bright’in yazdığı, paylaşmayı güzel bir dille ve hikayeyle öğreten “BENİM! Hayır, BENİM!”  isimli kitabı gün içinde defalarca okuyoruz. İkiz kardeşlerin, uzun kulaklı bir pelüş tavşanı nasıl paylaşmayı öğrendiklerini anlatan kitapla gerçekten çok keyifli vakit geçiriyoruz.

Yine Pearson yayıncılığa ait olan, Küçük Vakvak serileri de, çizimlerinin ilgi çekici olması, her sayfadaki yazının çocuğun ilgisi dağılmayacak uzunlukta olması, hikayelerin eğlendirici olmasından ötürü bizim favorilerimiz arasında. Özellikle “Küçük Vak Vak Uyku Zamanı”, öğlen ve akşam uykusundan önce Melina’ya bıkmadan usanmadan okuduğum bir kitap. En güzeli de, ben okurken onun gözlerinin kaymaya başladığını izlemek. Çocukları uykuya geçişe keyifle hazırlayan bir kitap olduğunu düşünüyorum.

Küçük Vak Vak / Çocuk Kitapları
Küçük Vak Vak / Çocuk Kitapları

Pearson yayıncılığa ait, beğendiğimiz bir diğer kitap ise, kuklalı kitaplarından olan “Minik Kuzu”. Minik Kuzu’nun arkadaşlarıyla uyum içinde oyun oynayışını ve sevgiyi çok güzel bir dille betimleyen kitap, ayrıca kuklasıyla kendi yaratıcılığınızı kullanarak uzunca konuşabileceğiniz, hikayeler üretebileceğiniz bir aktivite fırsatı sunuyor.  Bebeğinizin izlemekten, dokunmaktan, okşamaktan keyif alacağı bu kuklalı kitabı almanızı öneririm. Televizyon krizlerinde büyük kurtarıcımız! Tam 2 ay oldu, hiç TV izlemedik.

Çocuk Kitapları
Minik Kuzu / Çocuk Kitapları

Türkiye İş Bankası, Kültür Yayınları’na ait, Debi Gliorinin yazdığı, koşulsuz sevgiyi muhteşem bir hikaye ve dille anlatan Akıllı Tilki’nin Masalı, hem kızımın, hem benim en sevdiğimiz kitaplar arasında.

Çocuk Kitapları
Çocuk Kitapları / Akıllı Tilki

Küçük Tilki annesine defalarca soruyor, “Eğer başka bir şey olsaydım, beni yine de sevecek miydin?” diye. Annesi de her defasında “Evet, her koşulda seni yine de sevecektim” diyor…

Çocuk Kitapları
Çocuk Kitapları / Akıllı Tilki
akıllı tilki
Çocuk Kitapları / Akıllı Tllki

 

Kitapta beni en duygulandıran kısımsa, küçük Tilki’nin annesine sevginin nasıl bir şey olduğunu sorduğu an.

“Sevgi nasıl bir şeydir? İnsanı yorar mı? Kırılıp bükülebilir mi? Tamir edip yapıştırabilir miyiz?…..” 

Küçücük bir çocukken, sevgiyi kafamızda betimlediğimiz saflıkta tutabilseydik keşke diye düşündürdü beni  bir çok kez, bu çocuk kitabı…

Formul yayınlarına ait olan, Caroline Jayne Churchün kaleme adığı,  “Pasaklı Kaz” ise akılcı bir hikaye. Pasaklı olduğu zannedilen, aslında gerçekte kıvrak bir zekaya sahip olan bir kazın, temizlenmeyi neden tercih etmediğini çok güzel bir hikayeyle anlatan kitap, dış görünüşe aldanarak önyargılı yaklaştığımız insanların aslında tanıyınca ne kadar farklı olduklarını görebileceğimizi ve bizi şaşırtabileceklerini betimliyor. Defalarca okuduğumuz için, başlarda resmine bakarken “Pis kaz” diyen Melina’nın son zamanlarda “Akıllı kaz” diyor oluşu, hikayeyi gerçekten anlayarak dinlediğinin kanıtı.

Çocuk Kitapları
Çocuk Kitapları / Pasaklı Kaz

Sevgiler;

 

Melina’s Mom

 

 

 

 

 

 

1 YORUM