‘BEN BÜYÜYÜNCE NE OLACAĞIM ANNE…?’

0

“Küçük bir Tohumum ben Güneşim Olur musun?”

Tohum Otizm Vakfı ve Starbucks’ın, Otizm Farkındalığını arttırmak için başlattığı anlamlı bir kampanya…

BEN BÜYÜYÜNCE….

Dün benim için gerçekten çok hareketli ve anlamlı bir gündü. İlk defa arka arakaya 2 davete ve 1 eğitime katılmak durumunda kaldım ama üçü için de iyi ki de kendimi dara sokmuşum ve koştur koştur katılmışım diyebilirim. Bazen tüm bu değerli bilgilere, farkındalığa bu kadar kolay ulaşabiliyor olmaktan dolayı blogger olduğuma şükrediyorum inanın. Birkaç gün içerisindede hepsini sizlerle tek tek paylaşmış olacağım. Ama önceliği, beni gerçekten yürekten etkileyen Tohum Otizm Vakfı & Starbucks’ın birlikte başlattıkları kampanyaya vermek istiyorum.

Otizm spektrum bozukluğu, ülkemizde her 88 çocuktan birinde görülebilmektedir. Otizmin belirtilerinin geç olmadan fark edilmesiyle, daha birer tohumken eğitim almaya başlayan çocuklar büyüyünce, sağlıklı gelişim gösteren akranları gibi hayata katılabiliyorlar.

Tohum Otizm Vakfı ve Starbucks, Dünya Otizm Farkındalık Ayı olan Nisan ayı boyunca sürecek bir kampanya başlatıyor.

Kampanyanın ismi: ‘Ben Büyüyünce’

Dilerseniz önce kampanyanın yüreklere dokunuş yapan o çok güzel şarkısını siz de bir dinleyin. Bizler klibini izlerken ve tüm sunumu dinlerken, tüylerimizi diken diken eden çok anlamlı bir farkındalığa eriştik…

Otizm konusunda farkındalığı artıracak ve otizmin belirtilerine dikkat çekecek olan ‘Ben Büyüyünce’ kampanyasının aynı isimli şarkısını Poyraz Karayel dizisinin başrol oyuncuları seslendirerek kampanyaya destek oldular.

Sosyal medyada ise #benbüyüyünce etiketiyle yapılacak paylaşımlarla kampanyanın geniş kitlelere ulaşması ve toplumun otizm konusunda bilinçlendirilmesi sağlanacak.

Kampanya ile herkes otizmli çocukların geleceğine umut olmak ve sosyal hayata kazandırılmalarını sağlamak amacıyla otizmli çocukların ‘güneşi olmaya’ davet ediliyor.

Poyraz Karayel oyuncularından ‘Ben Büyüyünce’ şarkısı

Proje için özel olarak bestelenen ‘Ben Büyüyünce’ adlı şarkıyı, sevilen dizi Poyraz Karayel’in oyuncularından İlker Kaleli, Mustafa Alabora, Müge Akyamaç, Emel Çölgeçen, İsmail Düvenci, Gülçin Hatıhan, Celil Nalçakan, Ataberk Mutlu ve Emirhan Akbaba seslendirdi. “Küçük bir tohumum ben, güneşim olur musun?” isimli şarkı, kampanya boyunca sosyal medyadan #benbüyüyünce etiketiyle paylaşılacak ve böylece Ben Büyüyünce kampanyası geniş kitlelere ulaşacak.

Tohum Otizm Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Mine Narin “Bugün doğan her 68 çocuktan biri, otizm riski ile dünyaya geliyor! Otizmli çocuklara ne kadar erken tanı koyabilir ve yoğun eğitim verebilirsek, yetişkin yaşlarında o kadar bağımsız, kendine yeten, üretken, ekonomiye katkı yapan bireyler olarak toplum içinde yer alabiliyorlar. Erken tanı alan ve 3-5 yaş arasında yoğun ve sürekli kaliteli eğitim alan otizmli çocukların gelişimlerinde büyük ilerlemeler gösterip, bazılarının ergenlikte sağlıklı gelişim gösteren arkadaşlarından farklarının kalmadığını biliyoruz. Bunun için erken tanı ve sürekli, yoğun eğitim çok önemli! Otizmin görülme sıklığı olan 68 de 1 oranını dikkate aldığımızda ülkemizde, 0-18 yaş grubu arasında yaklaşık 352.000 otizmli çocuk ve gencimiz eğitim, sağlık ve sosyal hizmetlerden faydalanmak için bekliyor. Otizmin tek tedavisi erken tanı ve sürekli, yoğun eğitim ve 352.000 otizmli çocuk ve gençlerimizden sadece 21.131’i anayasal hakları olan eğitime ulaşabiliyor. Bugün itibari ile otizmin belirtileri konusunda kamuoyunda farkındalık yaratmak adına, 6 senelik iş ortağımız Starbucks ve Starbucks çalışanları ile “Ben Büyüyünce” kampanyasını başlatmanın mutluluğu içerisindeyiz. Otizmin belirtilerinin yanı sıra, Otizmde erken tanı ve özel eğitimin önemini vurguladığımız bu kampanya sayesinde geniş kitlelere ulaşarak anne ve babaların otizm konusunda bilgilendirilmesi ve çocukların da otizm ile ilgili belirtileri fark etmelerini hedefledik. Amacımız otizmli çocukların olabildiğince erken tanı alıp, derhal eğitime başlayarak topluma kazandırılmasıdır. Tohum Otizm Vakfı’nın 12. Yılında, 6 yıldır bizlerden desteklerini esirgemeyen ve bu zorlu yolda bizlere her daim destek veren kıymetli Starbucks Ailesine sizlerin huzurunda teşekkürlerimi sunuyorum ve herkesi kampanyamıza destek olmaya davet ediyorum” dedi.

Türkiye’ye ‘Sen de destek ol!” çağrısı

Ben Büyüyünce kampanyası kapsamında; ayrıca Türkiye’nin 4 bir yanından Büyükşehir Belediyelerinin de desteğiyle billboardlar hazırlandı. Medya gruplarının desteğiyle yaklaşık 30 dergi ve gazetede konuya dikkat çeken ilanları yayınlandı. Farkındalık amaçlı 200 basın ve kanaat önderine saksılar içinde tohumlar gönderildi ve “Sen de destek ol” çağrısı yapıldı.

Ayrıca 230 Starbucks mağazasına broşürler yerleştirildi ve kasa önlerine kampanya görseli konularak farkındalığın artırılması hedeflendi. Binlerce Starbucks partneri bu konuda gönüllü elçiler olmaya davet edilerek bilgilendirildi.

Starbucks Türkiye Nisan ayı içinde gerçekleştireceği tüm kahve sohbetlerinde misafirlerine projeyi aktararak gönüllü elçiler olmaya davet edecek.

Kampanya boyunca www.benbuyuyunce.com web sitesi üzerinden otizmde erken tanı ve eğitimin önemine ilişkin bilgiler paylaşılacak. “Ben Büyüyünce” kampanyası ile birçok otizmli çocuk erken tanı alabilecek ve eğitim ile topluma kazandırılabilecek. Kampanya için özel olarak oluşturulan web sitesinde, erken tanı ve eğitim sayesinde gerçekleşen başarı hikâyeleri de paylaşılıyor.

Otizmin erken tanısı ve özel eğitim hakkında daha fazla bilgi almak için www.benbuyuyunce.com u ziyaret edebilirsiniz. Bir tohumun güneşi olabilirsiniz…

Sevgiler,

Melina’s Mom

“Küçük bir Tohumum ben Güneşim Olur musun?”………..