BEBEKLERDE UYKU EĞİTİMİ – Gece ile Gündüzü ayırt etme

0

Bebeklerde Uyku Eğitimi

(Gece ile Gündüzü ayırt etme)

Doğum yaptıktan sonra, geceyle gündüzün birbirine girmesiyle, şüphesiz çoğu anne bu durumun nasıl düzene oturacağını düşünüp durur. Hele bir de bebeğiniz kolikse, vay halinize…

Eve geldiğimiz ilk dönemde, Melina saatlerce uyuyor, ben de ona bakıp bakıp ne kadar sakin bir bebek olduğunu düşünüyordum. Gaz sancılarıyla birlikte gece uyanmalar başladıktan sonra , gece- gündüz kavramını tamamen yitirdik. Baştan beri, bebeğimi sallayarak uyutmayacağıma dair direnen ben, geceleri gaz sancıyla uyanan bebeğimi sallamaya başladım. Eğer uyumasına yardımcı olmazsam, ipin ucunun kaçağından korkuyordum. Yani illa ki sallamayıp, gaz konusunda rahatlattıktan sonra kendi haline bırakabilirdim, ve sabaha karşı uyuyabilirdi. Bunun, durumu daha da zorlaştıracağı kanaatinde olduğumdan o dönemde ben bebeğimi hafifçe sallamayı tercih ettim.

Bebekler ilk aylarda, sese karşı fazla duyarlı olmadığından, gündüzleri ve hatta akşam uykusuna ilk girdiği anlarda Melina’yı koltukta bulunduğumuz ortamda uyutmayı tercih ediyordum. Biz uyumaya giderken de, onu yatağına götürüyordum.  Bu yaptığımın yanlış olduğunu anlamam çok uzun sürmedi. Melina bu yüzden gece ile gündüzü ayırt edememeye, gece uykusuna hayli geç girmeye başladı. Annemin de tavsiyesi üzerine bir düzene oturtmak için şöyle yaptık;

–          Her gece uykusuna girmesini istediğim saatten 1 saat önce Melina’yı zaten yıkıyordum. Bunu yapmaya devam ettim.

–          Gece uykusuna girmesini istediğim saatte, (19:00 civarı) , artık Melinayı odamıza götürüp, loş bir ortamda sakince fısıldayarak onu ne kadar sevdiğimi söyleyip, hikayeler anlatmaya başladım. Bu artık bizim rutinimiz olmuştu. Her akşam, önce altını değiştirip besliyor, ardından da fısıltı tonuyla bir şeyler anlatıyordum.  Mayışmaya başladığı anda hafifçe sallayarak uyutuyordum. (Ne kadar karşı olsam da, bunu uykuya geçişine yardımcı olmak için yaptım ve iyi yaptığımı düşünüyorum, çünkü kendi haline bıraksaydım düzenli bir saatte gece uykusuna geçiş yapmış olmayacaktık.)

–          Gündüzleri perdeleri çekip karanlıkta uyumaya alıştırmıştım, ki bu çok büyük hataydı.. Gece ile gündüzü ayırt edebilmesi için, gündüzleri kalın perdeleri çekmeden, gün ışığında uyutmaya başladım. Bir müddet gündüz uykularımız bu yüzden bozuldu ama sabrettim ve gerçekten bu sayede geceleri daha uzun uyumaya başladı. Çünkü artık, karanlık olduğunda daha uzun uyunacağını anlıyordu.

–         Gece beslenmelirimizi, saat kurarak belli bi rutinde yaptık. Hiç bir zaman Melina’nın acıktığı için uyanmasını beklemedim. O uyanmadan ben onu besledim ve geri yatırdım.

Melina, tam 4 aylık olduğundan beri, gece uyanmaları tamamen kesildi. Birkaç ay öncesine kadar, 19:00’da gece uykusuna giriyordu. E tabi, şimdi büyüdüğü için 20:30’da uyuyor!J  Belki bunları yapmasam, geceleri 11-12 civarı uyumaya devam edecekti…

Tabii ki her bebeğin kendine has bir karakteri var. Bazı bebeklere bunları uygulayıp cevap alamayabilirsiniz. Ama ben bunların denemeye değer olduğunu düşünüyorum. En azından bize çok fayda sağladı.

 

 

Sevgiler,

Melina’s Mom