BEBEK İÇİN BANYO İPUÇLARI

0

BEBEK İÇİN BANYO İPUÇLARI

 

Gün içinde banyo yapmak, her bebeğin rahatlamasına ve gevşemesine yardımcı olan bir aktivitedir. Gazlı, rahat uykuya dalamayan bebekler, ılık bir banyo sonrasında rahatlamayla, uykuya bir nebze daha kolay geçiş yapabilir. Bu bakımdan, banyo her ne kadar gün içinde istenilen saatte yapılabilecek olsa da, bizim için en uygunu akşamüstleri yapmaktı. Göbek bağı düşene kadar, biz Melina’nın temizliğini vücut silme mendilleriyle veya nemli bir tülbentle yaptık. Göbek bağımız düşüp de, ilk banyo zamanı gelene kadar, hamileyken birçok eğitime katıldığımdan, banyosunu rahatlıkla yaptıracağımı düşünüyordum. Fakat o gün gelip de iş başa düştüğünde, hiç de öyle kolay olmadı benim için!

O kadar eğitime gitmiş olmama rağmen, ne hazırlıklar tamdı, ne de Melina’yı elime aldığımda rahatça yıkayabildim. Baştan beri banyo filesine yatırmayı reddettiğim bebeğim, sabunlandığı anda ellerimden balık gibi kaymaya başladı ve beni bir telaş aldı. Tabi ki imdadıma yetişen annem, banyosunu tamamlamamıza yardımcı oldu.

Hazırlıklar kısmına gelirsek; suyu ılıtmıştık, havlusunu da hazırlamıştık, ama gördüm ki tecrübe etmeden her şeyi eksiksiz hazırlayamamıştık. Bezi ve vücut kremi orada değildi, yan odaya birkaç sefer gidip gelerek eksikleri tamamladık. Bu eksikler yüzünden, aslında 1 dakikada giydirebileceğim bebeğimi, banyo sonrası 5 dakikada giydirebildiğimi fark ettim. Zamanla, banyo öncesi hazırlık konusunda epeyce uzmanlaştım. Bu yüzden ilk banyosunu yaptıracak annelere, tecrübelerime dayanarak bu konuda birkaç ipucu vermek istiyorum.

 

Bebeğinizin banyosu için yapılması gereken hazırlıklar:

Eğer kış mevsimiyse, banyo önceden bir ısıtıcıyla ısıtılabilir ve ısı kolayca dağılmasın diye banyonun kapısı kapalı tutulabilir.

Banyo ısındıktan hemen sonra, bebeğin giydirilirken üşümemesi için, ısıtıcı odasına götürülebilir.

Küvet, 36-38 derece arası ılık suyla doldurulur.

İçine, vücudunu sabunlamak için ihtiyacınız olacak doğal süngeri bırakılır.

Küvetin yanına, şampuanı bırakılır.

Banyoda kolay ulaşılabilecek bir yere, bir banyo havlusu asılır. Aynı zamanda ilk ıslaklığı alması için, içine bir tülbent yerleştirilir. Bebeğin ilk nemi gittikten hemen sonra, üşümemesi için aradan tülbent çekilir. Böylelikle bebek, kuru bir havluyla kalmış olur.

Odasında, yatağının üstüne altına alt açma bezi serilerek, başka bir banyo havlusu daha serilir. (Islatma kazaları olmaması içinJ)

Emziği,

Bebek bezi,

Zıbını,

Kıyafeti,

Çorapları,

Nemlendiricisi,

Pişik önleyici kremi,

Tarağı,

Mama alıyorsa ve açsa, bir biberon maması,

Suyu,

yatak üstünde bir köşede hazır tutulur.

Vücudunu nemlendirdikten sonra, saçları ve kulaklarının nemini almadan önce bodysini üstüne geçirirseniz, bebeğiniz üşümez. Bunları uygulayabilirseniz, bebeğiniz hiç üşümeden, onu rahatlıkla giydirebilirsiniz.

Su kuşlarına keyifli banyolar dilerim! J

 

Sevgiler,

 

Melina’s Mom

 

Not: Bebek Banyosu, uzmanların önerdiği şekilde yaptırılır.