Bebeğinizi bakıcı travmalarından nasıl koruyabilirsiniz?

  

Bebeklik dönemi çocuğun kişiliğinin şekillendiği, tüm gelişiminin temellerinin atıldığı çok kritik dönemdir.  Bebeğin sağlıklı büyümesi ve potansiyel gelişimini tamamlaması için ihtiyaçlarının tutarlı bir şekilde karşılanması ve yeterince ilgili ve sevgi görmesi gerekir.  Eğer yeterince sevgi ve ilgi görmezse bebeğin hem gelişimi hem de ruh sağlığı olumsuz etkilenir. Bu dönemde bebeğin bakımından sorumlu olan yetişkine bakıcı denir. Bakıcı anne de olabilir, babaannede olabilir, maaşlı çalışan bir yabancı da olabilir.  Bebeğin bakımından sorumlu olan bu yetişkinin ruh sağlığı ve bebekle kuracağı ilişki çok değerlidir. Eğer bebeğe bakacak kişi annesi ya da birinci dereceden güvenilir bir akraba değil, maaşla çalışan ve bu görevi meslek edinmiş biri ise çok dikkatli olmalısınız. Çünkü anne babanın en büyük görevi çocuğunu tüm tehlikelerden korumak ve sağlıklı ve mutlu büyümesine destek olmaktır.

bakıcı

Bebeğinizi bakıcı istismarından koruyun!

Bebeği tanımadığınız bir insanla baş başa bırakırken iki kere düşünmek gerekir.  Aileler referanslı bakıcı bulduk diyor ama kişinin psikolojisi değişkendir. Hayatında yaşadıkları bir bebeğe bakarken çok sağlıklı iken başka bir ailede bebeğe bakarken depresif bir dönemine rast gelebilir. Bu nedenle bakıcının kişiliği çok önemlidir.

Bebeğinizi bakıcıların istismarından nasıl koruyabilirsiniz?

Anne babalar bu konuda ne yapmalı?

En iyi bakıcı annedir!

anne

İlk seçeneğimiz tabi ki bebeğe annesinin bakmasıdır. Nasıl ki anne sütü ile büyüyen çocukların bağışıklık sistemi daha güçlü ise anne ise ile büyüyen bebeklerin ise tüm gelişimleri ve ruh sağlıkları daha sağlıklı olur. Bu genelleme anne olmaya hazır ruh sağlığı yerinde olan şefkatli anneler için geçerlidir.  Eğer annenin ruh sağlığı yerinde değilse en kötü bakıcı olabilir.  Bu nedenle annenin psikolojisi bebeğe yansır diyoruz.  Zaten evde bir bakıcı olsa da bebeğin annesine ihtiyacı vardır. Annenin iş dışında her fırsatta ilgilenmesi gerekir. Bu nedenle eğer maddi durumunuz izin veriyorsa en azından 2 yaşına kadar tercihen 3 yaşına kadar bebeğinizin yanında olun ve bakıcıya bırakmayın.

Part-time çalışabilirsiniz

İkinci seçenek ise part-time çalışmak ya da kendi işiniz ise ofisiniz de bebek için bir oda düzenlemenizdir.  Böylelikle hem çalışır, hem de bebeğinizle ilgilenebilirsiniz. Çalışırken yanında bir yardımcı ya da bir bakıcı size destek olabilir. Ama bebekle yalnız kalmayacağı için ve bebeğin birinci bakıcısı siz olacağınız için her şey kontrol altında olur.

Bakıcıya bir akrabanız eşlik edebilir!

Başka bir seçenek ise siz işten gelene kadar bakıcı ile birlikte bir akrabanızın kalmasıdır. Bazen babaanneler, anneanneler yaşlı olduğu için bebeğe bakamıyorlar fakat evde bakıcı ile kalarak güvenlik görevlisi rolü üstlenebilirler. Bakıcı ile bebeğin başka odada yalnız kalmasın izin vermeden sadece akrabanızın olduğu alanda bakımını üstlenebileceği bilgisini vererek her şeyi kontrol altına alabilirsiniz.

Kamera sistemi kurun!

Bakıcıya eşlik edecek bir akrabanız yoksa ve mecburen bakıcı ile bebeğinizi yalnız bırakmanız gerekiyorsa yapılacak tek şey bakıcıyı bilgilendirerek kamera sistemi kurmanız. Gizli kameraya kesinlikle karşıyım etik değil. Fakat bulduğunuz bakıcıya bu konuda çok hassas olduğunuzu ve bebeğini istediği zaman izlemek istediğinizi ve bebeği sadece kameraların olduğu alanda bakabileceğini söyleyerek bir önlem alabilirsiniz.  Diğer taraftan kameraya hiç bakmaz ve incelemezseniz bu sistemin bir anlamı kalmaz. Kameraya arkası dönükken bebeğinizi hırpalayabilir ya da surat asabilir ya da uff, puff çekebilir.

Bebeğinize bakamayacaksanız doğurmayın!

Bu nedenle bebeğinizin güvende olduğundan ve şefkatle bakıldığından emin olmalısınız. Unutmayın bebekler kendini ifade edemezler, başına gelenleri size anlatamazlar ve onları korumakla görevlisi olan sizlersiniz. Eğer bebeğinize bakamayacaksanız ya da emin ellerde bakılmasını sağlayamayacaksanız gerçekten doğurmayın. Yoksa travmalarla büyümüş ruh sağlığı bozuk nesillerin oluşmasına kattı sağlamış olursunuz. Hiçbir bebek kötü muamele ile büyümeyi hak etmiyor.

Bebeğinizin travmasız büyümesi dileğiyle,

 travma

Sevil Yavuz

sevilyavuz

Uzman Pedagog & Klinik Psikolog | Akademisyen | Psikoterapist

Milliyet.comtr ve Meydan Gazetesi Köşe Yazarı | İletişim Uzmanı

Oyun ve EMDR Terapisti | Hipnoterapist |

Sevil Yavuz Psikoloji Enstitüsü

Emirgan-Sarıyer

www.SevilYavuz.com

www.PedagogSevilYavuz.com