‘ANNE DİREKSİYONDA’ – TRAFİKTE BİR ANNE NELER YAŞAR HİÇ BİLİR MİSİNİZ?

0

ANNE DİREKSİYONDA

 

Sevgili Berna’nın başlatmış olduğu bu projeyi canı gönülden destekliyorum. Biz anneler, çoğu zaman trafikte normal araba kullanan bir vatandaştan çok daha stresli anlar yaşayabiliyoruz. Hatta daha trafiğe çıkmadan bile sadece aynalarımızı, koltuğumuzu kotrol edip, emniyet kemerimizi takıp elimizi kolumuzu sallaya sallaya arabaya binemiyoruz. Bazen sakince, bazen ufak tefek krizler eşliğinde çocuğumuzu arabaya yerleştiriyor, koltuğuna bağlıyor, sakin durabilmesi ve sıkılmaması için çeşitli çözümler buluyor, ondan sonra kendi koltuğumuza kurulabiliyoruz. Trafik İstanbul şartlarında zaten başlı başına bir stres etkeni. Ama bir de anneyseniz stres üçe hatta beşe katlanıyor diyebilirim. Çoğu zaman gitmek zorunda olduğum bir yere araba koltuğuna Melina’yı bağlayarak gözümü karartıp gidiyorum. Onun her an ağlayabilme, sıkılma ihtimali, trafikte acıkma ve huysuzlanma ihtimali beni ekstra strese sokuyor. Bu yüzden trafikte arkada çocuğu ile yalnız araba kullanan annelere biraz daha fazla özveri ve saygı gösterilmesini bekliyorum. Bazen ben arabada o haldeyken, Melina arkada ağlama krizlerindeyken, bir araç önüme birden direksiyon kırıp geçebiliyor. İşte o zamanlarda inanın hem arkada oturan masum çocuğumun can güveliğini tehikeye atmış olmasından, hem de gitmek istediğim yere gerçekten bir an evvel varmak istediğimden yapılan harekete çok fazla söyleniyor ve sinirleniyorum.

Bu resme aldanmayın derim, arabaya binişimizin uyku saatine denk geldiği nadir anlardan. Bir annenin dünyanın trafiği olsa bile, en huzurlu olduğu an işte bu an…….

melinaaraba

Trafikte araç kullanırken dikkatli olmak gerek. Araçta bebeği / çocuğu ile seyahat eden bir annenin ise diğer sürücülerden çok daha hassas bir durumu var: Bir taraftan diğer herkese oranla araçta dikkatini dağıtabilecek çok fazla faktör mevcut, diğer taraftan bütün bu faktörlere rağmen canından çok sevdiği bebeğini riske atmayacağı için herkesten daha dikkatli araç kullanmalı…

“Anne Direksiyonda” projesi, çocuğuyla birlikte arabasına binip direksiyona geçen annenin araba içinde yaşadıklarını anlatabilmeyi, gösterebilmeyi ve diğer sürücülerin araba kullanan annelere karşı trafikte daha saygılı olmalarını sağlamayı amaçlıyor.

anne direksiyonda logo-02

Bebekle hem yurtdışında hem Türkiye’de araba kullanmış ve aradaki farkı gözlemlemiş olan Vloggeranne Berna Kasapoğlu Serdarlı “Anne Direksiyonda” projesi ile tüm sürücülerin direksiyondaki anneler konusunda farkındalığını arttırmayı hedefliyor. Toplumumuzda anneye duyulan saygıdan yola çıkılarak, uzun vadede kadın sürücülere karşı bakışın da değişeceğini düşünen üç çocuk annesi Serdarlı, bu projeyle çocuklarımızın ileride bizim yaşadığımız sorunları yaşamaması için çalışıyor.

anne direksiyonda brosur-1-2-1

“Anne sürücü acemi sürücü değildir. Tam aksine, araçta bebeğin dikkat dağıtan tüm hareketlerine rağmen dikkatini toplamayı başarabilen bilinçli sürücüdür.”

Vloggeranne Berna Kasapoğlu Serdarlı’nın annelik ve televizyonculuk deneyimini birleştirip hazırladığı Türkiye’nin ilk aile ekranı www.ailemizle.tv’de anne direksiyonda projesi kapsamında toplumu bilinçlendirmeye yönelik videolar yer alacak.

Sevgiler;

 

Melina’s Mom