3 YAŞINDAN ÖNCE KREŞ ZARARLI!

0

KREŞ Mİ? BAKICI MI?

3 Yaşından Önce Kreş Zararlı!

 

Kreş mi? Bakıcı mı?

 

Uzun zaman önce, evde olduğum gerekçesiyle yatılı bakıcımı bırakıp Melina’ya tamamen kendim bakma kararı aldım. Evde olan bir annenin, çocuğunu bakıcıya teslim etmesini şahsi olarak doğru bulmuyorum. Fakat bu aralar iş yoğunluğumun artmasıyla, Melina’yı kime emanet edebileceğim konusunda kafamda yine bir takım soru işaretleri oluşmaya başladı.

Bakıcıya emanet etmek yerine, haftada 3 gün de olsa bir kreşe mi yazdırmalıyım diye düşünürken, bu konudaki olumsuz yorumlar aklıma geldi… “3 yaşından önce kreş zararlı!” Bu söylem benim gibi birçok annenin de kafasını kurcalıyordur elbet. Fakat sonra oturup düşündüğümde şunu merak ettim…

‘Hangi koşulda?’

‘Neye göre?’

Şöyle düşünelim, ben çalışmak zorunda olan bir anneysem ve bebeğimi emanet edebileceğim bir anneannesi veya babaannesi yoksa veya çok meşgullerse… Ben çocuğumu işe giderken, bakıcıya emanet ediyorsam, bu durumda da hala “tü-kaka” olan kreş mi?

Hepimiz hayat koşturmacası içinde bir yerlere, bir şeylere yetişmeye çalışıyoruz. Eskisi gibi, kendini tamamen çocuğuna adayan kadınlar parmakla sayılacak kadar az. Sebebi sadece kadının sosyal olması değil, bir de artık ekonomik olarak tek kişinin maaşının bir evi geçindirmeye, bir çocuğu yetiştirmeye yetmiyor olması. Peki bu durumda, çocuğunu tek kişinin vicdanına emanet eden anneler, kreşe veren annelerden daha mı düzgün oluyorlar?

Evet, her yerde bangır bangır söyleniyor bu. 3 yaşından önce kreş zararlı! Peki 18 aylık olmuş bir çocuk, annesi eğer evde değilse, bakıcı ile birlikte eve hapsolduğunda daha az mı zarar görmüş oluyor? Gerçekten bu sorunun cevabını çok merak ediyorum…

Elbette bana göre de 18 aylık bir bebeğin her şeyden önce, bireysel sevgi ve ilgiye ihtiyacı var. Ama bu sevgiyi anne evde olmadığı için veremiyorsa, bakıcı mı vermiş oluyor?  Tercihini kreşten yana kullanan anne, en azından çocuğunun sosyalleşmesi adına iyi bir şey yapmış olmuyor mu?

Çok yoğun bir iş tempom var ve kafam bu konuda inanılmaz karışık. Çocuğuma sonuna kadar kendim bakmak istiyorum evet. Ama bir yandan da, daha aktif çalışmam gereken günler kapıya dayandı. Şimdi kara kara bu sorunun cevabını arar oldum. Hangisi daha doğru?

Bu konuda bir uzmanla görüşme kararı aldım. Sorunun cevabını öğrendiğim zaman, uzun uzadıya sizlere de aktaracağım…

 

Sevgiler;

Melina’s Mom