19. AYDA NASIL BESLENİYORUZ?

1

Ya da BESLENEMİYORUZ…

Keske her şey bu kapak fotoğrafındaki kadar toz pembe olsa…

Yaklaşık 1 yaşından beri neredeyse aynı kiloda olan Melina, bu hafta doktorumuzun da artık gerçekten “İştahsız Çocuk” olduğunu kabullenmesiyle iştah şurubuna başladı… Doktorum ve ben, ilaç takviyesine 4-5 aydır direnmiş olsak da, gelişimini etkileyecek endişesiyle ortaklaşa bu kararı aldık. Bir kez daha anladım ki annelik, kesinlikle “Büyük Konuşmaya” gelmeyen bir kavrammış!

Bu sıralar en çok karşılaştığım soru, Melina’nın gün içindeki beslenme şeklinin nasıl olduğu. Buna istinaden Melina’nın günlük menüsünü paylaşmaya karar verdiğimde oturdum ve dedim ki, ‘Tamam paylaşayım ama hangisini? Ne yediğini mi? Ne pişirdiğimi mi?’ En güzeli her annenin aklına gelebilecek süper formüllerimden bahsetmek olacak sanırım!

Doktorumuzun deyimiyle, Melina 26 aylık bir bebeğin algısına sahip… Söylediği o ki, ben bu çocuğa daha şimdiden istemediği bir kıyafeti giydiremez ve istemediği bir yemeği de yediremezmişim! Doğru tespit… Çünkü 19 aylık olmasına rağmen, dolabın karşısına geçip, gerçekten istediği kıyafeti seçiyor… İstemediğini de kesinlikle giymiyor. Bu yüzden alternatifleri sayıp, ne yemek istediğini kendisine soracakmışım…

Bir kere her şeyden önce, inanılmaz yemek seçen bir çocuk olduğundan, sebze yemeklerimiz boşa gidiyor… Ben yapıyor muyum? Evet! Ama sonunda yiyen hep ben oluyorum, o yine hep köfte, et, dolma, balık, pilav yiyor!

Bende, eti çok seven Melina’ya sebzeyi, balık buğulama, haşlama et, sulu köfte gibi yemeklerin içine katarak yedirmeye başladım. Böylelikle, mesela sadece köfte, havuç ve patatesten oluşan bir sulu köftenin içinden, bizim evde artık minik parçalar halinde taze fasulyeler de çıkabiliyor! Veya bir bulgur pilavı, küp küp doğranmış enginarlı, sarımsaklı, dereotlu olabiliyor. Güzel oluyor inanın ben bile bayıla bayıla yiyorum bu yemeği!

Bu kandırmacalarla gün içinde güzel bir protein – vitamin – karbonhidrat – kalsiyum dengesi tutturduğumuza inanıyorum! Buna göre;

Örnek Menü 1:

Sabah:

1 çay kaşığı tereyağı ve 1/2 kibrit kutusu kadar beyaz peynirli yumurta. (Beyaz Peyniri tek başına yemediğinden..)

3 zeytin

½ Domates

½ Salatalık

1 Tatlı Kaşığı Pekmez

1 Dilim Ekmek ( Çeyreğini yiyor ekmeğin)

180 ml süt

Kuşluk:

1 Meyve sunuyorum önüne. (Çeyreğini yiyor 🙁 )

Öğlen:

Sebzeli Bulgur Pilavı (Kırmızı biber, sarımsak, soğan, domates, küp küp doğranmış enginar, dereotu)

Ara Öğün:

180 cc süt

İkindi:

Meyveli yoğurt

Akşam:

Sebzeli Balık buğulama (Domates, sarımsak, soğan, patates, semizotlu)

1 Dilim ekmek (Maalesef yarısını yiyor)

 

 

Örnek Menü 2:

Sabah:

Kaşarlı Tost (Yarısını zar zor yiyor)

Haşlanmış yumurta

3 zeytin

½ Domates

½ Salatalık

1 Tatlı Kaşığı Pekmez

180 ml süt

Kuşluk:

1 Meyve sunuyorum önüne. (Çeyreğini yiyor)

Öğlen:

Sebzeli Sulu Köfte (Bezelye, havuç, küçük doğranmış taze fasulye vb sebzeler)

1 dilim ekmek (Yarısını yiyor)

Ara Öğün:

180 cc süt

İkindi:

Meyveli yoğurt

Akşam:

Etli ve bol arpa şehriyeli çorba

veya etli sebze çorbası. Vb.

 

Açıkçası ilk doğum yaptığım dönemde, çoğu kişi sağlıklı, uzun ömürler dilerken, bir arkadaşımın “iştahı bol olsun” diyerek beni tebrik etmesine taze bir anne olarak çok şaşırmıştım. Ama şimdi çok iyi anlıyor ve yürekten hissediyorum bu temennisinin önemini. Bu yüzden ben de şimdi sizler için aynı dilekte bulunmak istiyorum! Kaşığın dille itilmediği, yemeğin ağızdan püskürtülmediği, tabağın yere fırlatılmadığı Booool İştahlı günler size!

Sevgiler;

Melina’s Mom

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1 YORUM

  1. Merhaba. Benim de 10.5 aylik bir bebegim var. Ve inanilmaz istahsiz. Yemiyor. Direk red. Sut hic icmiyor. Biberon kullanmiyor. İstemiyor. Doktorumuzu bu konu da yetersiz goruyorum. Acaba doktorunuzun ismini alabilmem mumkun mu? Tesekkurler